Fotbalisté Litole jsou opět nejlepším okresním týmem. Navíc vymění v divizní skupině A tým Řevnice. Pro Litol je to hostorivký milník. O zhodnocení sezony jsme požádali kouče Pavla Jareše.

Skončili jste v popředí tabulky, takže sezonu budete hodnotit jen a jen kladně?

Sezona byla náročná, všechny týmy měly o co hrát do posledních kol, což se projevilo zejména na psychice hráčů. Omezovaly nás také žluté karty a zranění, soutěž byla opravdu vyrovnaná. Po tom, jak jsme to zvládli, musím říci, že jsme spokojeni.

Jste potřetí za sebou nejlepším okresním týmem. Jak je to vlastně možné a co to pro vás znamená?

Je to ocenění naší práce, všech lidí, kteří jsou v Litoli do fotbalu zapáleni. Přes všechny problémy a překážky, které ale k fotbalu patří, jsme rádi, že se nám práce dařila. Největší díl, který vedl k tomuto úspěchu, přikládám výborné partě a atmosféře, která v klubu vládne.

Litol sice skončila na pátém místě, ale naskytla se jí možnost zahrát si divizi. Vy jste se rozhodli, že to zkusíte…

O této nabídce jsme přemýšleli a došli k názoru, že divizi zkusíme. Rozhodla o tom chuť hráčů konfrontovat svůj fotbalový um s kvalitními divizními celky a také zmiňované nadšení funkcionářů. Uvidíme, jak budeme úspěšní, každopádně nás to obohatí o další fotbalové zkušenosti a věřím, že hráči udělají pro úspěch maximum. Jak se říká, jdeme s kůží na trh, moc se nám nevěří, líbí se mi ta chuť to zkusit, nikdo neřekne, stačí se zachránit v kraji. Kluci si tuto možnost vybojovali a já si vážím jejich odhodlání a nadšení riskovat a poprat se o úspěch.

Čím si vysvětlujete, že má váš kádr takovou sílu?

Náš kádr není nijak široký, ale má svou osu, která týmu dává tu správnou tvář. Hráči táhnou za jeden provaz, každý z nich má svou důležitou roli a výkon týmu má vždy přednost před individualismem.

Ani jednou jste neprohráli s lídrem a jasným postupujícím z Kolína, dvakrát jste třeba vyzráli na silnou Libiš. Byly právě tyto zápasy ty nejpovedenější?

Odehráli jsme více povedených utkání, ale tato k nejlepším určitě patřila. Do každého utkání jsme vstupovali s trochu odlišnou taktikou, například proti Kolínu jsme se museli zaměřit zejména na defenzivu, protože proti tak kvalitnímu týmu nejde hrát bezstarostný, útočný fotbal. Jsem rád, že to tak brali i naši fanoušci a dokázali ocenit bojovnost a obětavost našich hráčů.

V kádru máte kanonýra Stanislava Ježka, který dal čtyřiadvacet gólů. Na něj se můžete stoprocentně spolehnout…

Jak už jsem se zmínil, na prvním místě je vždy výkon týmu. Máme zde spoustu opor a on k nim rozhodně patří. Před Standou musím smeknout a poděkovat mu za jeho přínos týmu. Je to nesmírně platný hráč nejen svými góly, ale také obrovským množstvím práce, které za utkání stihne udělat. Absolvuje velké množství osobních soubojů, střílí branky, je platný v defenzivě, umí pobavit diváky. Máme ho všichni v Litoli rádi, ještě jednou mu chci poděkovat, stejně jako všem dalším hráčům.

V týmu máte řadu hodně zkušených fotbalistů, ale také dost mladých kluků. Vypadá to, že je to výborný mix. Souhlasíte?

Zapracovávat mladé hráče do týmu byla vždy naše priorita, myslím, že se nám to daří. Mladí hráči musí cítit důvěru a dostat šanci opakovaně, přestože se jim třeba utkání nepovede, oni to po určité době svými výkony vrátí. Zkušení hráči je musí podpořit, nezažil jsem, že by někdo z těchto zkušených hráčů byl na ně třeba vulgární, naopak snaží se jim pomoci, podpořit je radou, povzbudit. Vedle Rathouského, Sosnovského, Petrouše, Veselého, Ježka a dalších se zkušenosti sbírají velmi dobře a našemu mládí je to jen a jen ku prospěchu.

Budete chtít do další sezony posílit? Máte už vytipované hráče?

Jako každý jiný trenér i já budu chtít s naším manažerem mužstvo posílit, mít kádr s dostatečným počtem hráčů, zvláště teď, když nás čeká divize. Vycházet však budeme z kádru, který si postup vybojoval. Jména případných posil zatím nebudu prozrazovat.

Kdy začnete s letní přípravou a jak bude vypadat?

Příprava bude obdobná jako v minulých letech, jen se pozvedne četnost tréninkových jednotek, příprava bude náročnější, musíme být dobře připraveni.

Nejlepším okresním týmem budete i v následující sezoně, protože budete hrát jako jediní divizi. Co byste vzkázal do Semic a Polabanu Nymburk, kteří opustily krajský přebor?

Ani jednomu týmu jsem sestup nepřál, myslím, že společná derby byla lákadlem pro fanoušky. V poslední době nebyly vzájemné vztahy ideální, přál bych si, aby se to zlepšilo a vznikla vzájemná spolupráce. Oběma týmům přeji brzký návrat na opuštěné pozice a to zcela vážně a upřímně. Nymburk jako okresní město by si zasloužil vyšší fotbalovou soutěž, stejně tak Semice, kde má fotbal velkou tradici, navíc zde bydlím a mám zde spoustu kamarádů, kteří fotbal mají rádi a snaží se ho dělat poctivě.

Střelci týmu

10 + 14............................Ježek
8 + 2.......................Sosnovský
2 + 4.............................Bohdan
0 + 6..............................Veselý
0 + 4...............................Cáska
2 + 1.............................Petrouš
2 + 0...............................Bobek
2 + 0..............................Světlý
2 + 0...............................Hubač
1 + 0................................Černý
0 + 1...........................Zikmund
Pozn.: V prvním sloupci jsou góly na podzim, ve druhém na jaře

Brankáři s nulou

2 + 2 Rathouský