Vloni Libice nad Cidlinou a Milovice, letos Jíkev a Kounice. Jestli to takhle bude pokračovat dál, bude mít Nymbursko zástupců v krajských soutěží jako šafránu.

Zatímco pro první tři jmenované týmy nebylo působení v krajské soutěži přiliš dlouhé, pro Kounice musí být sestup velkým šokem. I.B třídu totiž hrají už od roku 1995, tedy třináct sezon.

Jak vypadala letošní sezona z pohledu trenérů okresních týmů? To se dočtete v následujících řádcích.

OSTRÁ

Fotbalisté Ostré se stali nejlepším týmem z nymburského okresu, který letos nastoupil v I.B třídě. Ostrá totiž nasbírala ve skupině B 45 bodů a skončila na třetím místě. K této pozici ji také pomohly dvě šňůry výher. Na jaře se jim dokonce povedlo v sedmi zápasech v řadě neinkasovat gól. „Celkem jsem se sezonou spokojený. Nebýt ale některých výpadků, mohlo to být ještě o něco lepší,“ tvrdí trenér Karel Báča. Ten narážel na závěr jarní části. „Na jaře to bývá vždycky zvláštní. Zajímavé je, že jsme prohráli s týmy, které nutně potřebovaly vyhrát,“ řekl Báča, který byl zřejmě rozčarován z výkonů rozhodčích v jarní části. U kormidla zůstane i příští rok. „Chceme hrát zase na špici. Uvidíme, jak to bude,“ dodal kouč Ostré.

LYSÁ

Druhý tým, který působil ve skupině B měl rozdílnou podzimní a jarní část. Zatímco v podzimní tabulce patřilo Lysé třetí místo, do tabulky jarních utkání nasbírala pouhých deset bodů a skončila předposlední. Celkově z toho bylo deváté místo. „Sezonu hodnotím celkem dobře. Podzim byl podstatně lepší, ale jelikož se nechtělo postoupit, tak se jaro tak nějak dohrálo,“ řekl kouč František Hovorka. Jeho tým trápil nedostatek hráčů. „Chyběli nejen na trénincích, ale i na zápasech,“ tvrdí kouč Lysé. Jeho tým několikrát nečekaně prohrál. Třeba s posledním Mšenem. „Mšeno nás zaskočilo a my jsme tohoto soupeře podcenili. Byli jsme takový Jánošíci. Těm dole jsme dávali a těm nahoře brali,“ řekl Hovorka.

Jeho tým se stal nejhorším celkem na hřištích soupeřů. Nasbíral čtyři body. „Neměli nás rádi rozhodčí. Nerad to říkám, ale je to tak. Přestože jsme se snažili, vždycky jsme prohráli třeba o gól,“ tvrdí kouč Lysé.

Týmu také chyběli góly útočníků. Třeba David Novák s Balounem dali na podzim dohromady 18 gólů, na jaře se ale trefili jen třikrát. „Ty góly nám hodně chyběly. Na jaře hrála jen záloha. Útok se trápil,“ dodal trenér.

SADSKÁ

Velká spokojenost se třetím místem panuje v Sadské. Tým Jiřího Kozáka patřil na špici skupiny C. I když jen o fous. „Kdybychom někde zaváhali, mohli jsme skončit třeba až na osmém místě,“ přiznává trenér Sadské. „Na začátku soutěže jsem říkal, že budeme spokojeni s prostředkem tabulky, takže to dopadlo nejlépe, jak mohlo,“ dodává jedním dechem Kozák.

Toho trápil stejně jako Lysou nedostatek hráčů. „Po podzimu někteří hráči odešli a měli jsme i marodku. Bylo to znát,“ řekl trenér. Potěšila ho hlavně bojovnost v jarní části. „I když nám chyběli někteří hráči, tak ty, co hráli, tak bojovali,“ chválil kouč své svěřence. V Sadské prý zůstává a chtěl by se s týmem pohybovat opět nahoře.

LOUČEŇ

Jako obehraná písnička se může zdát působení Loučeně v I.B třídě. Čtyřikrát v řadě se Loučeň zachraňovala a čtyřikrát se jí to povedlo. „Ale tentokrát už jsme před sezonou doufali, že se popereme o lepší umístění,“ vzdychl si trenér Otakar Ottomanský.

Loučeň odehrála velice špatný podzim. S devíti body byla předposlední a jen málokdo ji dával nějaké šance. Jarní část byla ale o něčem jiném. Tým jako by někdo pokropil živou vodou a ten začal sbírat body jak na běžícím páse. V jarní tabulce mu patří s dvaadvaceti body 4. místo. „Povedly se nám posily. Ostatní hráči se přidali a bylo to hodně znát,“ tvrdí Ottomanský. „Asi musíme hrát pod tlakem. Jinak se chlapci nedokážou vyburcovat,“ myslí si kouč. Ten doufá, že další sezona bude už úspěšnější.

KOUNICE

Absolutním šokem letošní sezony je zřejmě sestup Kounic. Po třinácti sezonách v I.B třídě budou hrát v Kounicích příští rok okresní přebor. Tým vedlo během sezony několik trenérů. Naposledy Tomáš Liška, který neustále tvrdil, že tým se zachrání a o sestupu nemůže být řeč. Nakonec se ale nečekané stalo skutečností.

Tým naprosto propadl na jaře. K podzimním sedmnácti bodům jich přidal jen sedm a to nemohlo stačit. Kounice tak skončily předposlední. Zradily je hlavně zápasy na hřištích soupeřů. Zatímco doma získaly Kounice dvacet bodů, venku jen čtyři.

JÍKEV

Fotbalisté Jíkve se protrápili k osmnácti bodům a skončili na posledním místě skupiny C. Už několik kol před koncem bylo jasné, že spadnou. Vítěz loňského okresního přeboru tak putuje zpět do okresu. „Bylo to přístupem hráčů. Někteří vůbec netrénovali a ještě se nám k tomu někteří zranili. Mohli jsme se o záchranu více rvát,“ má jasno předseda Jíkve Václav Hrdlička, který tým vedl v posledních zápasech místo trenéra Karla Pokorného, který odstoupil.

Podle Hrdličky se nepovedly posily. „Několikrát jsme sáhli vedle,“ uznal Hrdlička. Podle něj byl také problém především na postu středního záložníka.

STŘELCI

OSTRÁ
9 – Remenec, Košťál, 7 – Kotrba, Kučera, Vavřík, 3 – Krejčík, 2 – Camara, Tangl, 1 – Novák, Pokorný, Jíša, Effenberger, M. Kostenko.

LYSÁ NAD LABEM
14 – D. Novák, 7 – Baloun, 6 – Hovorka, 5 – Doležal, 3 – L. Novák, 2 – Poborský, Krátký, Gregar, Jelínek, 1 – Vrbický, Nešpor, Kapička, Budil, Zítka, Flekač.
SADSKÁ
11 – Lukáš Svoboda, 9 – Plot, Hnízdo, 6 – Hrdlička, 4 – Kalina, Hubáček, 3 – Telipský, Nedbal, 2 – Šmejkal, Čapek, 1 – Lugmajer, Libor Svoboda.
LOUČEŇ
7 – Štěpánek, Holler, Škuthan, 4 – Bobek, 2 – Kubík, Říha, Balcar, Tětek, Holánek, 1 – Folbrecht, Dědek, Holub.
KOUNICE
8 – Rozumný, 7 – Myšička, 5 – Fülöp, 4 – Bylina, Koula, 2 – Čup, Janeček, šoufek, 1 – Musílek, Svoboda, Martin.
JÍKEV
9 – Kápička, 5 – Zouza, Spilka, Harmáček, 3 – Březina, Dudek, 2 – Kobera, 1 – Aust, V. Jouza.

BRANKÁŘI

11 – Heimrath (Ostrá), 6 – Táborský (Kounice), Šrůta (Sadská), Matouš (Lysá), 4 – Lorenc (Loučeň), 3 – Zemánek (Jíkev), 1 – P. Málek (Lysá), Bednář (Loučeň).