Střední Čechy/ Když v minulé sezoně spadly z ČFL dva středočeské celky FK Kolín a 1. FK Příbram, počet Středočechů se ve III. lize zúžil. Naštěstí se tam dostal Králův Dvůr, a tak čest kraje hájila tři mužstva.

Skvělé vystoupení předváděl FC Graffin Vlašim, který už v minulé sezoně svým konečným třetím místem naznačil, že letos by mohl být koněm pro čelo tabulky. Prognózy naplnila Vlašim dokonale, když jen dvakrát se nechala zlomit. V Českých Budějovicích podlehla tamnímu béčku 0:2 a v Sezimově Ústí 1:2. Naopak z domácího prostředí udělala nedobytnou tvrz, když v devíti zápasech neprohrála a získala 23 bodů. O jediné body přišla remízou 2:2 s Libercem B. Svoji první porážku zažila až ve 13. kole, do té doby měla z tuctu odehraných zápasů na svém kontě devět vítězství a tři remízy. Usadila se na čele tabulky, z níž se už sesadit nenechala. Její konečný šestibodový náskok v čele je zasloužený.

Po sestupu Příbrami B zůstala v ČFL z ligových rezerv jen Mladá Boleslav, která za loňským 4. místem v letošní podzimní části trochu zaostává. Ze 17 zápasů dokázala vyhrát jen pětkrát. Boleslavští nezachytili úvod, když po pěti kolech měli na svém kontě jen tři body. První skalp soupeře získali až v 6. kole, kdy doma zdolali 2:0 béčko Jablonce. Na podzimním 11. místě se podepsal i fakt, že v osmi kolech venku nevyhráli a jen jednou dokázali remizovat. Podobné je i porovnání poločasů. V prvních poločasech jakoby Boleslavští mnohdy zbytečně dlouho vyčkávali, i proto v této části zápasu nastříleli jen osm branek. Ve druhých poločasech, kdy už začalo být zle, se mužstvo dokázalo probrat a soupeřům nastřílelo branek jednou tolik. Současná 11. pozice tak zatím odpovídá vystoupení týmu v podzimní části soutěže.

Nejhůře si v letošním ročníku ČFL zatím vede nováček FK Králův Dvůr, který se s devíti body krčí na dně tabulky. „Je před námi ještě 17 kol. Věřím, že ještě s tím něco uděláme,“ poznamenal trenér Miloslav Kučera, kterému se podzim moc dobře nehodnotil. „Udělali jsme spoustu chyb. Nedali jsme tomu, co bylo potřeba. Proti divizi je ČFL rozdíl a nám se to vymstilo. Podcenil jsem řadu věcí, proto jsme tam, kde jsme. Že budeme mít po podzimu jen devět bodů a budeme poslední, tomu bych před soutěží nevěřil,“ přiznal Kučera, který současně přiznal, že ĆFL je pro Králův Dvůr velké sousto. Ale nelituje toho. „Opravdu jsem netušil, že ten rozdíl je takový. Teď se musíme spolehnout všichni sami na sebe a lidi, kteří chtějí bojovat a neskládají zbraně předem. Jsou hráči, kteří si neváží hrát třetí ligu. Čekal jsem od nich víc. Myslel jsem si, že budou hrdi na to, že hrají za Králův Dvůr a třetí ligu. S takovými hráči se musíme rozloučit a hrát s těmi, kteří si toho budou vážit a snažit se pro udržení soutěže udělat maximum,“ dodal kouč Králova Dvora.

Fakta a čísla ČFL

Česká fotbalová liga se letos uložila do zimní přestávky, v níž ovšem mužstva rozhodně zahálet nebudou. V podzimní části však přinesla řadu zajímavých čísel. Bilance
Podzimní část nabídla v 17 kolech 153 zápasů v nichž domácí vyhráli 71. Ve 40 zápasech se z bodů radovali hosté a 43 utkání skončilo nerozhodně.
Branky a výsledky
Celkem v podzimní části ČFL zaznamenali kanonýři 385 branek, což představuje průměr 22,64 branek na jedno kolo a 2,5 branky na jedno utkání.
Při střelecké chuti byli už tradičně domácí střelci, kteří nastříleli o 51 branek více než hosté (218:167).
Celkem bylo dosaženo 18 různých výsledků. Nejčastěji skončilo utkání výsledkem 1:0 (28x). Pořadí ostatních výsledků: 2:1 (24x), 1:1 a 2:0 (22x), 3:0 (12x) a bezbrankový stav se narodil rovněž 12x.
Nej, nej, nej
Nejvíce se střelci činili ve 2. kole, kdy nastříleli 31 branek. Naopak nejchudší na góly bylo 1. a 5. kolo – vždy jen 16. branek.
Nejvyššího vítězství doma dosáhla Vlašim, která zdolala Králův Dvůr 6:0.