Rekordní mrazy pořádně sužují život fotbalistům v přípravném období. Někteří snášejí vysoké mrazy lépe, jiní by raději zalezli za kamna.

„Vzhledem k mému věku je to už problém,“ usmívá se poděbradský hráč Jan Jirásek.

Trochu jiný pohled zaujímá libický útočník Jan Beneš. „Pro mě to nějak hrozné není. Zima mi zase tak nevadí,“ uvedl Beneš. Do rozhovoru vstoupí poblíž stojící spoluhráč Radek Hanuš. „Hlavně řekni, že máš na sobě oblečení od pěti lidí,“ směje se stoper Libice. Pak už zase pokračuje Beneš. „Já se utužuji celoročně. Takže takových minus deset mi vůbec nevadí,“ prozradil libický hráč. „Já hraji nejradši v dešti,“ řekl libický forvard.

Fotbalisté to nemají v tomto směru vůbec jednoduché. V zimě se připravují ve sněhu a v mrazech, v létě se zase potí pod horkými slunečními paprsky. „Určitě mám radši větší teplo. S tím je spjaté i to, že není tolik zranění. A to je spojené i s těžkými povrchy. Asi nikdo nemá radši zimu něž teplo,“ řekl Jirásek, který přidává i návod, jak velké zimě a případným zraněním předejít. „Hodně se před zápasem namažu. A třeba čtyřicet minut před zápasem se jdeme rozcvičovat a zahřívat svaly. Je třeba se rozhýbat dvakrát víc než jindy,“ uvedl Jirásek.

A co na to říkají trenéři? Ti sice nemusí rozehřívat své svaly, ale na střídačce také žádné horko není. Pohled z obou stran má pro příklad hrající kouč Sokolče Marek Soukup. „Myslím, že pro někoho to moc příjemné není. Ale co se dá dělat. Zimní příprava je prostě taková. Tak do minus osmi se hrát dá, pak už je to na zvážení,“ přidává svoji teorii Soukup.

Jeho tým se chystá na jaro na zimním turnaji v Červených Pečkách. Druhé kolo bylo kvůli velké zimně odloženo. Pro Sokoleč to problém nebyl, mužstvo trénovalo v hale. „Vždycky je lepší, když se po týdenní tréninkové dřině hraje utkání. Pokud to nejde, musí se hledat jiná alternativa,“ uvedl Soukup.
Namazat se a pořádně obléknout. „Je to individuální. Každý to snáší jinak. Vzít si triko nebo mikinu pod dres a dobře se promazat,“ přidal svůj recept sokolečský hrající kouč.

Ale co když trenér není hrající? Zima je vlezlá. Mrznou nohy, po chvíli celé tělo. „Pořádně se vždycky vyzbrojím. Někdy je potřeba trochu pobíhat, aby nohy úplně nezmrzly. Raději bych hrál, ale to nejde. Takže se aspoň pohybuju. Ale nedělal bych z toho vědu, takové zimy už jsme zažili,“ řekl trenér Polabanu Nymburk Lukáš Vlk. Velká zima ale přípravu jeho celku nenarušila. „Není to zase tak velký problém. I když minus dvacet už je hodně. Zatím ale jedeme podle plánu, žádné narušení,“ dodal.