Obdržel jste od FAČR Grassroots cenu za Fair play čin. Můžete nám situaci popsat?
Byl to vypjatý zápas mezi – Hředlemi a Olešnou, ve kterém jsme za stavu tři tři asi deset minut před koncem zápasu vstřelili vítězný gól. Bohužel při zpracování balonu se mi míč dotkl ruky, rozhodčí to neviděl a býval by gól uznal, ale přiznal jsem se. Rozhodčí tak důležitou branku odvolal. Zápas jsme na penalty sice vyhráli, ale už ne za tři body. My jsme bojovali o postup, ale na konci sezony nám právě tenhle bod chyběl, a tak jsme nepostoupili.

Na předávání ceny jste se setkal s některými známými osobnostmi ze světa sportu nebo šoubyznysu…
Setkal jsem se se spoustou významných lidi. Známými fotbalisty Antonínem Panenkou, Karlem Poborským, Pavlem Kukou a Radkem Bejblem. Také nynějšími trenéry jako jsou Jaroslav Šilhavý, Karel Rada, Jan Suchopárek. S hercem Jakubem Kohákem, hokejistou Milanem Hniličkou a spoustou dalších, kteří se galavečeru zúčastnili. Velkými parťáky mi byli při galavečeru má žena Alice a (bývalý rozhodčí) Ivo Duchoň se svou ženou.

Co pro vás ocenění znamená?
Nečekal jsem ho. Situace, která vznikla v zápase, pro mě byla samozřejmou reakcí jako jindy. A tak jsem velmi překvapen tak krásným a pro mě významným oceněním. Velmi si toho vážím. Byl bych rád, kdybych byl vzorem pro mé děti v ceně fair play, nejen ve hře, ale hlavně v životních situacích.

Fair play se ze sportu vytrácí. Co vás k tomuto činu vedlo?
K činu mě nic nevedlo, tak to je, takhle hraji celý život.

Můžete prozradit něco o své fotbalové kariéře?
Moje začátky byly v Nigérii, kdy jsem hrával jako malý chlapec i bez kopaček. Následně jsem pokračoval v klubech při školách, za studentských let mě oslovil také známý klub v Nigérii, kdy jsem byl krůček od výběru do reprezentace do devatenácti let. Jenže na nějakou dobu mě zbrzdila nemoc. Začal jsem pak pozvolna až v Rakovníku, pak v Pavlíkově, následoval Tatran Rakovník a nyní jsem ve Hředlích. Na všechny vzpomínám rád.

Fandíte některému fotbalovému klubu? Sledujete českou ligu?
Líbí se mi anglická liga a Chelsea. Je mi sympatická tím, že tam hrály hvězdy jako Drogba a Petr Čech. A tak celkově dobrému fotbalu. Českou ligu sleduji také.

Máte nějaký veselý, nebo naopak smutný zážitek z fotbalu?
Zážitků je spousta. Veselé jsou z každého povedeného zápasu. A smutné? Tak našel se při zápase nějaký útok na mou osobu z hlediště. Ale asi to bylo z vypjaté situace a tak to beru sportovně.

Chtěl byste na sebe prozradit něco čtenářům, nebo jim něco vzkázat?
Čtenářům bych popřál v novém roce hodně zdraví, štěstí a také fair play do života.

Bethel Amauwah
Přezdívka: Bethy
Bydliště: Šamotka - Rakovník
Narozen: 14. 6. 1975
Zaměstnání: Logistika
Znamení: Blíženec
Další oblíbené sporty: Atletika, turistika, tenis, ping pong, plavání
Oblíbené jídlo: Svíčková omáčka
Oblíbené pití: Voda
Oblíbený film: Hra o trůny (seriál)
Oblíbená hudba: RnB, Pop, Reggae

Miloslav Doležal

#clanek|4311866