Téměř kamkoliv ve Španělsku přijede, je terčem rasistů. Vinícius je největší superstar La Ligy, s Realem Madrid slavil mistrovský titul, ovládl Ligu mistrů a ve finále skóroval. Přesto ho někteří španělští fanoušci nenávidí. Kvůli barvě pleti.

Za poslední dvě sezony bylo kvůli rasistickým útokům na Brazilce podáno španělské prokuratuře šestnáct podnětů. Teď došlo k průlomovému rozsudku. Tři fanoušci Valencie dostali osmiměsíční trest vězení a dvouletý zákaz vstupu na fotbalové stadiony.

Podívejte se na parádičky Viníciuse Júniora:

| Video: Youtube

„Toto rozhodnutí je skvělou zprávou pro boj proti rasismu ve Španělsku, protože napravuje škody, které utrpěl Vinícius Júnior, a vysílá jasný signál těm, kteří chodí na fotbalové stadiony jen urážet, že je La Liga identifikuje, nahlásí a bude to pro ně mít trestní důsledky,“ uvedl šéf španělské ligy Javier Tebas.

Právě po incident ze zápasu Realu v Valencii v květnu 2023 rozjel Vinícius rozsáhlou kampaň za boj proti rasismu. Podporovalo ho mnoho fotbalových hvězd. Třiadvacetiletý křídelník dokonce označil Španělsko za rasistickou zemi.

„Oslovil jsem lidi, kteří studovali rasismus. A lidi, jejichž rodiny prošly těžkými časy a kteří toho o otroctví hodně vědí. Hodně jsem o této problematice četl a studoval. Když vás někdo uráží způsobem, který vás zraňuje, musíte proti tomu bojovat. Vím, že nezměním historii a neudělám ze Španělska zemi bez rasistů. Stejně tak zbytek světa. Ale vím, že mohu něco změnit,“ nechal se slyšet mladý Brazilec.

S bojem proti rasismu nekončí

Tento týden se dočkal zadostiučinění. Trojice odsouzených rasistů před vynesením verdiktu u soudu přečetla omluvný dopis Viníciusovi a omluvila se i Realu Madrid.

„Mnoho lidí mě žádalo, abych to ignoroval, mnozí říkali, že můj boj je marný a že bych měl prostě ‚hrát fotbal‘. Ale jak jsem vždycky říkal, nejsem obětí rasismu. Já jsem kat rasistů!“ reagoval brazilský reprezentant na verdikt soudu.

„Tento první trestní rozsudek v historii Španělska není pro mě. Je pro všechny černochy. Ať se ostatní rasisté bojí, stydí a schovávají se ve stínu. Jinak tu budu já. Děkuji La Lize a Realu Madrid za pomoc v tomto historickém procesu. Ještě toho bude víc,“ jasně vzkázal, že s bojem nekončí.

„Jsem odhodlán čelit diskriminaci a vést obvinění proti nespravedlnosti. Společně s mým bratrem budeme dál bojovat, umlčovat hlasy nenávisti a dláždit cestu pro inkluzivnější svět. Potřebujeme rovnost, svět, kde každý, bez ohledu na barvu, má stejné příležitosti.“