Mezi třemi stovkami dětí ve věku 5 až 8 let se razantní střelou přesně k tyči trefil třeba pětiletý Oliver z nymburské školky Adélka. „Tak to se nedalo chytat. Paráda!“ chválil malinkého střelce Zítka. „Jak to, že jsem mu dal gól, když je tak dobrej?“ podivoval se mladý fotbalista. Vysvětlení pak podal sám brankář, který reprezentoval Česko například na Mistrovství Evropy v roce 2008 v Rakousku a Švýcarsku. „Někdo dětem řekl, že tady je nějaký bývalý brankář. Přitom když já chytal, tak ještě nebyly ani na světě,“ smál se gólman. „Takže jsem plnil roli toho pouštěče, když děti kopaly penalty. Chtěl jsem jim zpříjemnit dopoledne, protože když pak vidíte, jak to dítko vstřelí branku a má z toho upřímnou radost, je to skvělé,“ povídal Zítka.

Fotbalový klub ve Všechlapech, který hraje okresní soutěže, si vzal pořádné sousto. Na své hřiště si pozval děti ze čtyř základních škol a osmi mateřských škol. Suma sumárum jich dorazilo 305, dokonce s dívčí převahou! V jednu chvíli tak bylo na place včetně doprovázejících kantorů a pořadatelů 360 lidí! A děti rozhodně nelitovaly…

Celou akci naplánovali fotbalisté ze Všechlap, kteří sice hrají jen třetí třídu, ale pod vedením trenéra s pedagogickým a evropským fotbalovým vzděláním (Licence UEFA A) Aloise Javůrka. Zkušený trenér se v klubu chopil i přípravky, kterou Všechlapy letos v září založily. „Rádi bychom pracovali i nadále s mládeží, tak jak tomu bylo po celou historii klubu. V posledních letech začalo ubývat dětí, které by chodily pravidelně sportovat, nejen na fotbalové hřiště. Jsme však přesvědčeni, že řada profesionálních hráčů začínala s fotbalem právě na podobných vesnicích,“ říká manažer klubu Tomáš Koníček.

S Javůrkem a dalšími spoluhráči na začátku září pozvali děti z okolí na tréninky. Zatím se tam každou středu od 16:30 sešlo vždy přes dvacet dětí. „Dětem můžeme nabídnout zábavu, průpravu do jiných sportů, dobrou partu a také sport, díky kterému se udrží v dobré fyzické kondici, která je nedílně spjata s dobrým zdravotním stavem,“ říká Koníček.