„Rozhodčí jsou důležitou součástí, bez nich prostě nemůžeme hrát. A v současné době jich máme málo,“ prohlásil Martin Malík, šéf FAČR.

V jednotlivých okresech Středočeského kraje aktuálně funguje mezi třiadvaceti (na Rakovnicku) a dvaačtyřiceti (Příbramsko a Boleslavsko) oficiálních rozhodčích.

Asociace si však představuje jejich počet zdvojnásobit. Může to být velká šance například pro fotbalisty, kteří se chystají ukončit hráčskou kariéru. Nebo pro nadšené mladé sportovce. Pro nové rozhodčí jsou navíc připraveny další bonusy, například v podobě pravidelného vzdělávání, případně zařazení do Akademie rozhodčích a vedení zkušenými instruktory nebo mentory.

„Kdo se chce dostat jako rozhodčí na vrchol v profesionálním fotbale, nebo dokonce na mezinárodní úrovni, měl by začít kariéru rozhodčího v mladém věku okolo dvaceti let. Ti nejschopnější se mohou například ještě před dovršením třicítky objevit na listině pro domácí nejvyšší soutěže,“ dodal Malík, předseda Fotbalová asociace ČR, která hledá nové muže i ženy.

Cílem je posílit řady rozhodčích a vytvořit novou generaci sudích. Asociace je připravena investovat do jejich rozvoje a pomoci jim v jejich postupu v rámci soutěží. „Hledáme sportovně založené fotbalové nadšence, kteří mají fotbal pod kůží a chtějí být jeho součástí. Pokud nemůžete fotbal z jakýchkoli důvodů hrát, tohle je cesta, jak u něj zůstat,“ dodal předseda největší sportovní asociace v Česku.

Rozhodčí musí být připraveni nejen teoreticky, ale i po fyzické stránce, musí znát pravidla a vždy musí být maximálně koncentrovaní a psychicky odolní. Novým kandidátům by navíc mělo být minimálně patnáct let. Registrační formulář pro nové uchazeče najdete na webu chcipiskat.cz.

V současné době je ve Středočeském kraji 517 fotbalových rozhodčích, z toho 119 se pohybuje v krajských soutěžích a 398 v okresních.