Útulný stadionek Slovanu leží v krásné oblasti lesoparku Obora. Z centra města je lehce dosažitelný i na kole nebo pěšky. Přímo k branám stadionu míří stezka. Na první pohled při vstupu do areálu zaujme stará dřevěná, ale velmi udržovaná tribuna, která splní veškeré požadavky na krajské soutěže. Něco už sice pamatuje, ale pohled z výšky na fotbalové souboje je pro někoho to pravé ořechové. Patrné je také to, že péče o zelený pažit je svěřena do správných rukou.

Historie fotbalu v Poděbradech začala založením Sportovního klubu Lázně Poděbrady roku 1914, v témže roce byl také vybudován areál v Oboře, na kterém hraje mužstvo dodnes.

V roce 1933 hřiště slavnostně otevřel Vlasta Burian, o třicet let později se Slovanu, nyní už jako TJ Slovan Poděbrady, podařilo postoupit až do třetí nejvyšší soutěže v republice. Později klub činnost ukončil a o jeho novodobý návrat se zasloužil roku 1992 Petr Král.

Jan Bobek, fotbalista Krchleb
Anketa: Okresní fotbalisté doufají, že se letošní sezona ještě rozjede

Od té doby provázely Slovan vzestupy i pády, mezi lety 2016-2018 hrál dokonce pouze třetí okresní třídu. Od té doby ale třikrát postoupil a v této sezoně nastupuje v krajské I.A třídě.

„Hlavně panu Královi vděčíme za to, že se na Slovanu fotbal hraje. Je to duše Slovanu od začátku. Teď je u nás čestným členem,“ uvedl už během podzimní části sezony před jejím přerušením současný předseda klubu Michal Lovětinský, který ještě donedávna mužský A tým vedl jako trenér.

Stávající A mužstvo je z velké části složené z domácích fotbalistů, snad všichni z nich hráli už třetí třídu a okresní přebor. Tým je doplněný o kvalitní fotbalisty. Vpředu zlobí obrany rychlík Jiráň, momentálně nejlepší střelec soutěže s jedenácti zásahy, které nasbíral v osmi odehraných duelech. Zkušenostmi oplývá středopolař Havrda, jistotou v bráně je odchovanec Hadvičák.

Na Slovanu si hýčkají také mládež. „Máme předpřípravku, přípravku, žáky, dorost i béčko. Dbáme na přípravu mládeže, je to pro nás součást klubového dění. Děláme i nábory, na posledním se nám přihlásilo pětadvacet nových fotbalistů,“ mne si spokojeně ruce šéf klubu Michal Lovětinský.

Jan Rajnoch - vítěz Praha-západ.
Podívejte se: Boj o předsednická křesla začal! Kdo se přidá k Janu Rajnochovi?

Trenérem A mužstva je Libor Pala. Zkušený kouč, který má za sebou takové štace jako Ústí nad Labem, Opava, Karviná nebo Baník Ostrava. Jako hlavní trenér vedl v polské lize Lech Poznaň a Pogoń Szczecin. A to už něco znamená.

„Pan Pala se přistěhoval do Poděbrad a skončil u nás. Tým pod ním šlape, kouč má u hráčů velký respekt. Jeho slova mají velkou váhu,“ chválí šéfa lavičky Lovětinský.

A to nejsou jen fráze. Za trenéra mluví zcela zřetelně pohled do tabulky. Mužstvo je po osmi kolech na druhé příčce tabulky. A to je nováčkem soutěže! Na vedoucí Hlízov ztrácí jeden bod. Tým šlape na výbornou. V dosavadních zápasech nastřílel jednatřicet gólů, nejvíce v celém startovním poli.

A srdce ve znaku? Tak trochu důkaz a potvrzení, že ve Slovanu se dělá fotbal s láskou a nadšením. To potvrdil i městský konkurent z Bohemie Poděbrady, konkrétně předseda oddílu Roman Brtna: „Rivalita tam je, ale vycházíme si vstříc. My u nich měli azyl, Slovanu zase půjčujeme umělku. I ohledně možných přestupů hráčů vedeme seriózní jednání, držíme se tabulkových cen, podrazy nejsou. Vedení Slovanu chválím, fotbal dělají dobře.“

Deník spustil anketu o nejoblíbenější klub krajských soutěží.
ANKETA: Kdo ovládne A skupinu I.B třídy? Dotáhněte svůj klub na vrchol!