Žena bývalého hradeckého primátora Eliška Finková je bývalou ředitelkou hradeckého Divadla Drak, v současnosti už je v důchodu. Informací o očkování obou manželů se pochlubila sama nemocnice na sociální síti. „Jako první byli dnes očkováni zdravotničtí záchranáři a pokračujeme našimi zdravotníky. Mezi prvními byl dnes v naší nemocnici očkován také radní Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví - MUDr. Zdeněk Fink s manželkou,“ píše nemocnice na svém facebookovém profilu.

Sám Fink pochybení odmítá. Manželka má prý na očkování právo, jelikož chce pomáhat v očkovacím centru. „Neumím si představit, že bych manželku nechal doma. Dokonce jsem ji to nařídil, pokud, jak mě prosí, chce pracovat jako dobrovolnice v očkovacích centrech při vakcinaci. Bez očkováni bych ji tam nepustil," napsal Fink na svůj twitterový účet. Na dotaz, zda tedy budou přednostně očkovaní i další dobrovolníci, Fink uvedl, že to tak kraj plánuje.

„Budeme nyní přednostně očkovat i dobrovolníky aby byli připraveni k práci ve střediscích jejichž s jejichž otevřením se počítá od konce března nebo od dubna. Žena měla náskok díky informaci ode mne, že budeme hledat lidi do center,“ dodal radní.

Očkování jeho manželky přesto budí vášně. V současné době totiž dostaly vakcínu napříč krajem jen zhruba dva tisíce lidí. Nedostalo se ještě ani na velkou část zdravotníků, nemluvě o většině seniorů v sociálních zařízeních kraje. Finka kvůli kauze ostře zkritizoval nejsilnější opoziční klub na krajském zastupitelstvu.

Červíček: Nejde o papalášskou výhodu

"Zatím je paní Finková jen ženou politika, takže logicky v pořadníku není. Dostala přednost, manžel chtěl pro ni to nejlepší, ale takových manželů je nejen v Královéhradeckém kraji jistě spousta. Dávek je zatím málo a vakcínu nedostali zatím ani nejohroženější zdravotníci na Královéhradecké JIP, kteří jsou v první linii," napsali ke kauze zastupitelé za hnutí ANO.

Královéhradecký hejtman Martin Červíček (ODS) na ranní tiskové konferenci nechtěl extempore svého ministra blíže komentovat: „Něco jsem slyšel. Pan doktor je zapojen do krizového řízení a bude se podílet na očkovací strategii, i proto nárok na očkování má. Ale na podrobnosti ohledně manželky se ho ještě zeptám. Sám pan doktor Fink při neformálních rozhovorech několikrát uvedl, že jeho žena bude jednou z dobrovolnic, která se bude podílet na očkování v krizových centrech. Ale nechte mě se ho na to ještě zeptat,“ řekl Červíček. Později hejtman uvedl, že z jeho pohledu nejde o papalášskou výhodu, ale prozíravost ve snaze být užitečný ostatním.