„Vezměte si černý outfit, roušku a uvítáme také státní symboly, především pak naše státní vlajky. Byli bychom rádi, kdyby se co nejvíce omezilo užívání symbolů klubových," vyzývají na webových stránkách..

Pacient s koronavirem leží 5. října 2020 na jednotce intenzivní péče Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí v pražské Nemocnici Na Bulovce.
Náhradní lůžka mimo nemocnice: o víkendu začne jejich příprava v Letňanech

Otázkou je, kolik chuligánů se v Praze v neděli od 14.00 sejde. K výzvě, kterou zformulovali Chuligáni z Bazalů, příznivci ostravského Baníku, se přidaly na tři desítky skupin chuligánů a ultras z celé země. Zatím vlažně k akci přistupují jen zástupci příznivců pražské Slavie. Povolený počet lidí na podobných shromážděních je ale 500, ovšem podle zpráv z prostředí tvrdého jádra fanoušků se na akci chystá několik tisíc z nich.

Pod dohledem policie

„Pokud by se akce zúčastnilo více lidí, vyzveme svolavatele, aby zjednal nápravu a dodržel platná opatření," řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Pokud by podle ní tak neučinil, policie ho může oznámit k přestupkovému jednání. Policisté jsou s organizátorem ale v kontaktu a na možná rizika ho upozornili. Jako při jiných obdobných akcích budou policisté i v neděli dohlížet na bezpečnost v ulicích, dodržování veřejného pořádku a nařízení proti šíření koronaviru, doplnila Kropáčová.

Chuligáni budou pod dohledem policie už na místech, odkud se do metropole vydají. „Pokud nastane situace, že zaregistrujeme vyšší počet osob na jednom místě, zareagujeme standardně tak, jako u jiných obdobných situací," uvedla například Soňa Štětínská z moravskoslezské policie.

Někteří mostečtí fanoušci byli zadrženi policií.
Divočina v Kladně: Fanoušci chtěli na fotbal, skončili na zemi v poutech

Podle informací Deníku se právě ostravští fotbaloví příznivci vydají do metropole auty, nechtějí totiž riskovat, že jejich protest začne kvůli zákazu shromažďování hned v zárodku. Na sociálních sítích a na svých diskuzních fórech vyjadřují chuligáni obavy, že vlaky s nimi budou odkláněny a úmyslně zdržovány policií.

Připraveni pomoci jsou i strážníci. Podle ředitele pražské městské policie Eduarda Šustera bude záležet na tom, zda je státní policie o pomoc požádá. „Bezpečnostní opatření k zajištění klidu a pořádku při jednotlivých shromážděních vždy připravuje a realizuje Policie České republiky. Stejně tak jsou tato bezpečnostní opatření vždy policistou Policie České republiky řízena řekl Deníku.

Dopravní změny nejsou v plánu

Pražský dopravní podnik (DPP) zatím neplánuje žádné změny MHD v okolí Staroměstského náměstí, kde by se v tramvajích a metru mohli demonstranti ve větším počtu pohybovat. „DPP nebyl informován o žádné oficiální demonstraci, žádné změny nebo omezení dopravy či úpravy linek vedených v dané oblasti proto neplánujeme," napsal Deníku vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v České televizi uvedl, že podle informací policie se ukazuje, že úmysl pokojně demonstrovat může být na nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí zneužit ze strany fotbalových chuligánů.

Zápas fotbalové Fortuna ligy mezi Spartou Praha a Baníkem Ostrava na Letné. Milan Baroš a Bořek Dočkal.
Spartu přišel sraz reprezentace draho. Stihne trojice opor Evropskou ligu?

„Obávám se, že jejich cílem není demonstrovat, ale vyvolat násilí. Chtěl bych před tím varovat," řekl Hamáček. Pokud se pokojná demonstrace zvrhne v ničení majetku nebo konflikty s policií, bude policie podle něj nucena zasáhnout. Připomněl, že za pořádek je primárně zodpovědný svolavatel akce. Policie s ním byla podle Hamáčka několikrát v kontaktu, demonstraci má povolenou.

Akce na Staroměstském náměstí není čistě fotbalovým protestem, organizují ji příznivci proruských webů a antisystémových skupin typu Hnutí za občanskou neposlušnost. Původní organizátoři nakonec poskytnou fotbalovým chuligánům několik minut u mikrofonu, jinak si svou akci nechtějí nechat vzít. Stejně tak organizátoři z řad hooligans odmítají spojení s jinými spolky či organizacemi.

Pořád je ve hře i možnost, že úředníci Prahy 1 na popud policie odeberou celé akci povolení k shromáždění. Zda to ale odradí i chuligány, kteří pro ránu nejdou daleko, je otázka.

Roman Rogoz v dobách svého trenérského působení.
Pozadí policejní razie: Proč je řeč o fotbalovém Vyšehradu?

Hooligans, chuligáni: radikální fanoušci, pro které je fotbal jen záminkou. Sportovní výsledky jsou pro ně druhořadé, na prvním místě je vítězství v pouličních bitkách. Ty se odehrávají mimo stadion a často kvůli bezpečnostním opatřením i v jiný den konání zápasu. Při zápasech si dělá zálusk na krádež vlajky nebo šály fanoušků soupeře.
Ultras: fanoušci, kteří se starají o atmosféru na zápasech doma, ale také venku. Podporují svůj tým ve stoje, a to za každého stavu a výsledku. Hlavní náplní je příprava i realizace choreografií. Jsou loajální ke všem fanouškům svého klubu tedy i chuligánům a takzvaným normálům.
Normál: klasický sportovní fanoušek, který bere sledování zápasu jen jako zábavu a nechce patřit do žádné skupiny.