Česká televize se z důvodu koronavirových opatření rozhodla všechny své předvolební debaty směřovat do pražského televizního studia. 

„Požádali jsme téměř všichni lídři do krajských voleb v Moravskoslezském kraji ČT24, aby nám vyšla vstříc a debatu uspořádala ve studiu v Ostravě. Důvod je více než zjevný. Dramatický vývoj nákazy a k tomu nutnost pro všechny z nás na večer cestovat do Prahy a zůstat tam přes noc. Reakce? Nezájem!“ vyťukal hejtman Ivo Vondrák (ANO) na svůj účet na Twitteru.

Politici společně

Zajedno s ním byli také další lídři. Své jméno pod oficiální žádost adresovanou vedení České televize přidali také Zuzana Klusová (Piráti), Jakub Unucka (ODS+TOP09), Lukáš Curylo (KDU-ČSL), Petr Kajnar (ČSSD), Josef Babka (KSČM), Vladimír Tancík (Starostové pro kraj) a Jan Lipner (STAN+Zelení+Nezávislí).

„Věřím, že ostravské studio by debatu uspořádat zvládlo taky… Škoda. Já se nebojím, že umřu. Ale kdyby byla červená Ostrava, byla by situace úplně jiná. Když byla podobná situace v Karviné, nechtěl nás nikdo ani ubytovat,“ ulevila si na Twitteru také lídryně Pirátů Zuzana Klusová.

Pozdní reakce

Česká televize jim ale jejich připomínky bez díků – a s žádostí o dodržení účasti na debatě – vrátila zpět. „Vážený pane hejtmane, v žádosti Vám bohužel nemůžeme vyhovět. O přesunu krajských předvolebních diskusí do Prahy z důvodu bezpečnosti jste Vy a další pozvaní byli opakovaně informováni nejdříve 11. 9. a podrobně pak následně dopisem 14. 9., tedy více než před týdnem, a nemám informaci o tom, že byste tento krok ČT rozporovali. Takový požadavek z Vaší strany přišel teprve dnes ráno, pouhý den před vysíláním,“ reagoval ředitel zpravodajství a sportu České televize Zdeněk Šámal s tím, že měnit přístup pro jeden kraj by znamenalo porušení zásad rovnosti podmínek, kterými se Česká televize řídí.

A přestože někteří lidé logičnost rozhodnutí přesunout debatu do nákazou nyní přece jen více sužované Prahy rozporovali, jiní si ještě přisadili. „Držím pěsti, ať ostravští politici svou náročnou a hrdinskou misi do „epicentra nákazy“ zvládnou a v pořádku se vrátí ke svým rodinám! Věříme vám!“ zaznělo v reakcích.