„Dlouhou cestu do nového domova zvládl Granty na jedničku a do pavilonu vstoupil bez jediného zaváhání,“ prozradil k dlouho plánovanému transportu Jaroslav Dufek ze ZOO Chleby.

Grantyho příchod je významným momentem, neboť zebra Böhmova je nově chovaným druhem v této zoologické zahradě. Historicky první zebrou se stala roční samice Dory, která se narodila v Zoo Dvůr Králové a do Chleb přicestovala v listopadu 2023.

Granty dostál své pověsti pohodového mladíka a neznámému prostředí přivykl velmi rychle, proto jsme mohli brzy přistoupit k bližšímu seznamování páru. První dny měly zebry pro sebe každá svůj box v pavilonu a oťukávaly se jen přes hrazení. „Z jejich spojení jsme měli velký respekt, ale bylo jasné, že jednou k tomu musí dojít. Nechtěli jsme to proto příliš odkládat, i s ohledem na to, že zvířata na sebe zatím reagovala dobře. Nejdříve jsme otevřeli dveře mezi boxy a vytvořili jim společný prostor. Zebry nás překvapily tím, že k sobě jen přišly a očichaly se. Poté se začaly věnovat společnému krmení,“ uvedl Jaroslav Dufek.

Aktuálně se chystáme na první vstup zeber do venkovního výběhu, kde je spatří i návštěvníci zoo. Abychom zajistili bezpečnost zvířat, vyčkáváme na ideální povětrnostní podmínky. Zároveň plánujeme v blízké budoucnosti rozšířit naši zebří rodinu o další samici ze Zoo Dvůr Králové a dotvořit chovné trio. „Jsme nadšeni, jak se situace mezi zebrami vyvíjí a těšíme se na pokračování. Zebří samci dospívají o něco později, takže Granty potřebuje ještě dospět a potomky v nejbližší době neočekáváme,“ přibližuje další vývoj zooložka Alena Fraňková.

O zoologické zahradě

ZOO Chleby, o. p. s. je první zoologickou zahradou ve Středočeském kraji. Nachází se v blízkosti města Nymburk a ročně přivítá okolo 100 tisíc návštěvníků. V roce 1997 ji založil Ing. René Franěk, který ji jako ředitel vede dodnes. V ZOO Chleby je k vidění více než 150 druhů živočichů – od bezobratlých po ryby, ptáky, plazy, primáty, velké kopytníky i šelmy. Otevřeno je denně, 365-366 dní v roce od 9.00 hodin. Zavírací doba se liší podle ročního období. Zebra Böhmova (Equus quagga boehmi) je jedním z poddruhů zebry stepní, vyznačuje se jedinečným pruhovaným vzorem, který je velmi kontrastní. Tvořen je širokými černými pruhy bez meziproužků. Pruhování je u každé zebry jedinečné, podobně jako otisky prstů u lidí. Zebry Böhmovy žijí v takzvaných harémech, které tvoří jeden hřebec a několik samic s mláďaty. Zvuky, které zebry vydávají, se podobají oslímu hýkání.