I dnešní turbulentní dobu prožívá tato památka za stálé pozornosti návštěvníků. Ti přijíždějí nejen z blízkého regionu, ale doslova z celé České republiky. Častým přestupním můstkem do Křince bývají lázeňské pobyty návštěvníků v blízkých Poděbradech, kteří si často půjčují kola a vydávají se přátelsky mírně zvlněnou krajinou za tímto turistickým cílem.

Zámek Křinec žije a také v této sezóně nabízí kromě klasických víkendových, také speciální noční kostýmované prohlídky, se zajímavými příběhy majitelů zámku. Na dvou tématicky odlišných prohlídkách se návštěvníci setkávají s představiteli původních šlechtických rodů, s Pavlem I. z Morzina s jeho ženou Eliškou Marianou Hrzanovou, s baronem Jakubem Wimmerem, a v neposlední řadě také s posledními majiteli zámku, Alexandrem von Bethmannem a jeho ženou Elisabeth von Werner. Každý z nich vypráví příběh, který se váže s jejich pobytem na zámku a někdy jsou to vyprávění veselá a jindy velmi smutná.

Součástí každého, skoro divadelního představení je také ochutnávka malé mandlové sušenky Bethmannchen - betmánek, jehož tradici sem vrátila skupina nadšenců, která se stará o zdejší zábavný program. Slavnější bratr křineckého Betmánka patří neodmyslitelně k symbolům jednoty a rodinné pospolitosti našich západních sousedů v Německu a málokdo ví, že jeho tradici na zámek přinesla právě poslední šlechtická rodina. Ti jej ovšem v roce 1945 za zajímavých okolností opustili. Křinecký zámek, to je jeden velký příběh, příběh vzletů a pádů, rozvoje i pomalého zániku. Dlužno dodat, že díky stávajícím majitelům, kteří se starají o jeho rozkvět, také příběh o jeho zachování budoucím generacím.

Autor: Pavel Klicpera

Děkujeme za zaslaný příspěvek!