Rapid šach se hraje ve zkráceném tempu, každý hráč má na partii 15 minut a na každý tah dostává přídavek dvě sekundy. Zrychlené tempo přináší zajímavou podívanou charakterizovanou častými zvraty a umožňuje sehrát i velké turnaje během jednoho dne. S obrovským rozmachem šachu ve světě se stává rapid šach (společně s ještě rychlejším bleskovým šachem) velmi atraktivní, těchto turnajů se často účastní i nejlepší světoví hráči.

Znovu jsme zajistili oblíbený ovocný bufet a účastníci kvitovali i provoz tradiční čajovny Radka Čecha. Nechyběl ani oblíbený maskot. Turnaj se opět konal pod záštitou nymburského starosty Tomáše Macha, který jej společně se starostou nymburské TJ Sokol Miroslavem Vackem osobně zahájil a v jeho závěru rozdal ceny. Novinkou byla účast předchozího starosty města Nymburk Pavla Fojtíka a jeho dvou synů v turnajových bojích.

Za účasti mistrů i velmistrů

Startovní listina slibovala napínavé zápolení. Přijeli dva mezinárodní velmistři, šest mezinárodních mistrů a jedenáct mistrů FIDE (mezinárodní šachové federace). Pořadí v čele se několikrát měnilo, ale v sedmém kole se do čela vyšvihl mistr FIDE Pavel Jirásek, který už si v posledních dvou kolech vedení nenechal vzít. Se ziskem osmi bodů jako první v historii našeho turnaje obhájil své loňské prvenství a při vyhlášení vítězů tak mohl znovu zvednout nad hlavu starostův pohár. O půl bodu za ním se usadili tři hráči, lepším pomocným hodnocením obsadil stříbrnou příčku mistr FIDE Taron Shagbazyan a bronzovou mezinárodní mistr Kirill Burdalev, na dalšího tradičního účastníka velmistra Petra Neumana zbyla bramborová medaile.

Z nymburských hráčů se umístil nejlépe představitel střední generace Petr Pištík na 35. místě se 6 body, následovali tři třicátníci s 5,5 bodů Patrik Tesař (42.), David Goliard (53.) a Tomáš Rejlek (56.). Zejména umístění Tomáše, který je nováčkem našeho oddílu, příjemně překvapilo. Mladí Daniel Slovák a Marek Parsch, kteří tak zakončili první sezónu v našem oddíle, oproti tomu asi nejsou se svým umístěním spokojeni a jejich výsledek pro ně bude jistě motivací k další práci na výkonnostním růstu.

Finanční ceny pro prvních čtrnáct hráčů a pro další kategorie (nejlepší tři ženy, žáci a senioři, nejlepší tři hráči ve třech nižších výkonnostních kategoriích) byly doplněny bohatými věcnými cenami. Dostalo se na každého, kdo vydržel až do závěru. Oblíbená tombola o tři dárkové balíčky byla tentokrát doplněna i o cenu útěchy – hlavu koně z pardubického perníku.

Turnaj k všeobecné spokojenosti řídil rozhodčí Jaroslav Skála. Pro nás organizátory byla nejlepší odměnou chvála mnoha účastníků, kteří vyjádřili svůj záměr zúčastnit se turnaje i v příštím roce. To nás těší o to více, že turnaj se postupně stal jedním z největších jednodenních turnajů v ČR. Přestože velký sál Obecního domu tentokrát praskal ve švech, stále si udržuje přátelskou atmosféru. V šachovém světě má nymburský rapid již své nezaměnitelné místo a přispívá i k propagaci našeho krásného města.

Výsledky, množství fotografií i záznam některých partií lze najít na našem webu https://sachynymburk.webnode.cz/.

Organizátoři turnaje děkují městu Nymburk jako hlavnímu partnerovi i všem dalším partnerům za věcné i finanční příspěvky a těší se na jedenáctý ročník turnaje v dubnu 2025.