Diváci se mohou těšit na ukázku velké vojenské jednotky a bitvy, do které se letos zapojí přes dvě stovky účastníků v dobových kostýmech. Nebudou chybět jezdci na koních, děla, dobové zbraně a další rekvizity.

Slavná bitva u Jankova na Benešovsku, která se odehrála 6. března 1645, patří mezi nejkrvavější střetnutí třicetileté války. Letošní ročník akce, naváže na předešlé úspěšné ročníky, které byly, co do počtu účinkujících diváků, doslova velkolepou podívanou.

Do Jankova můžete přijet v sobotu 4. března už v dopoledních hodinách a prohlédnout si ve staré škole pamětní síň věnovanou bitvě. Expozice bude otevřena od 10 do 13 hodin. Čekají na vás nejen historické dokumenty a exponáty související s bitvou, ale dozvíte se také, jaké dopady měla bitva na zdejší kraj.

Ve 13 hodin začíná program na jankovském náměstí. Uvidíte řazení a následný odchod vojsk na bojiště, které je od náměstí vzdálené zhruba kilometr. K vojsku se můžete přidat jako doprovod. Ve 13.30 hodin se uskuteční vzpomínka na padlé u památníku na Habrovce, který se nachází poblíž silnice mezi Jankovem a Ratměřicemi. Odhaduje se, že v roce 1645 na pláních kolem Jankova naposledy vydechlo 6000 vojáků.

| Video: Youtube

Ve 14 hodin začne bitevní ukázka velké vojenské jednotky. Rozhodně bude na co se dívat. Dobové kostýmy, zbraně, minimálně tucet jezdců na koních a více než dvě stovky vojáků. V 15 hodin pak vypukne velkolepá rekonstrukce bitvy u Jankova, kde se znovu střetne švédská a císařská armáda, jako před 378 lety.

Bitvou u Jankova to ale nekončí. Pokud se rozhodnete zdržet až do večera, můžete v jankovském sále navštívit Šermířský ples. Historický oděv není podmínkou a vy se kromě tance a dobré zábavy můžete těšit na soutěže a vystoupení, které jsme si pro vás připravili zástupci spolku Jankovští žoldáci. Ten akci spolu s Císařským regimentem a obcí Jankov, za podpory turistické destinace Kraj blanických rytířů, města Votic a Středočeského kraje akci pořádá.

Doporučujeme parkovat v ulicích obce Jankov a vycházkou dojít k bojišti. Parkovací plochy v okolí bojiště jsou totiž velmi omezené a závislé na počasí.

Aktuality a další informace najdete na www.bitvaujankova.cz, ve facebookové události Bitva u Jankova 1645 nebo na www.blanik.net. Akce se bude konat za každého počasí. Vstupné - kromě plesu - je zdarma.

Lenka Kavková, Jankovští žoldáci