Podívejte se společně s námi na známé březnové oslavence:

RNDr. Jiří Grygar, CSc. 85 let (nar. 17. března 1936, Heinersdorf, Německo)

  • Astronom a astrofyzik a současně popularizátor těchto vědních oborů. Pod názvem Žeň objevů každoročně sestavuje přehled nejdůležitějších astronomických objevů uplynulého roku, které následně prezentuje na přednáškách a poté zveřejňuje tiskem (od r. 1966). Bohatá je rovněž je publikační činnost. Za svoji vědeckou i popularizační činnost získal mnoho cen.

Zdeněk Svěrák 85 let (nar. 28. března 1936, Praha)

  • Dramatik, scénárista, herec, spisovatel a textař. Po gymnáziu vystudoval Vysokou školu pedagogickou. Kantorské povolání vykonával pouze čtyři roky. Poté pracoval v Českém rozhlasu, kde poznal Jaroslava Uhlíře, se kterým spolupracuje dodnes. Roku 1967 se zasloužil o zrod Divadla Járy Cimrmana. Pro toto divadlo připravil první hru Akt, na dalších třinácti se (s Ladislavem Smoljakem) spoluautorsky podílel a ve všech hrách také účinkuje. Na začátku devadesátých let začal psát scénáře, podle nichž syn Jan natočil několik filmů. Vznikly tak snímky Obecná škola, Tmavomodrý svět, Vratné lahve. Velmi úspěšný film Kolja získal kromě jiných ocenění Oscara za nejlepší cizojazyčný film roku 1996. Dlouhodobě též spolupracuje s Centrem Paraple (od r. 1994), pečující o pacienty s poraněním míchy odkázaných na invalidní vozík.

Ing. Jan Kodeš 75 let (nar. 1. března 1946, Praha)

  • Legenda světového tenisu, nejúspěšnější československý tenista 60. a 70. let dvacátého století. Svoji kariéru zahájil v r. 1964 jako vítěz dorosteneckého Mistrovství ČSSR. V roce 1973 ve dvouhře vyhrál Wimbledon (ve dvouhře celkově vyhrál osm turnajů a v osmnácti dalších byl ve finále). Ve čtyřhře zvítězil na sedmnácti turnajích a čtyřiadvacetkrát se dostal do finále. V roce 1980 byl členem vítězného československého družstva v Davis Cupu (Jan Kodeš, Ivan Lendl, Pavel Složil a Tomáš Šmíd) a v závěru úspěšné tenisové kariéry získal i tzv. salátovou mísu.

Lenka Kořínková 65 let (nar. 2. března 1956, Opava)

  • Herečka, zpěvačka, spisovatelka, poradkyně v oblasti zdravé výživy a jazyková lektorka. Po dokončení pražské konzervatoře zpívala mimi jiné v Semaforu a v Divadle E. F. Buriana. Své komediální vlohy uplatnila v mnoha filmech i televizích inscenacích. V roce 1981 s manželem emigrovala do Austrálie a po sametové revoluci se vrátila zpět do vlasti. Vyvinula výjimečný způsob stravování, kterým pomohla vyřešit nadváhy i mnohé zdravotní problémy tisícům lidí. Svou metodu prezentovala v šesti teoretických publikacích a pěti kuchařkách, v této oblasti poskytuje i poradenství. Rovněž napsala dva autobiografické romány a jednu novelu. V České republice bylo prodáno přes 750 tisíc výtisků jejích knih, a tím se stala jednou z nejúspěšnějších knižních autorek u nás. Již 15 let působí jako profesionální lektorka angličtiny, při které praktikuje vlastní a zcela ojedinělou metodu výuky.

Martin Maxa 60 let (rodným jménem Mgr. Ivan Varga, nar. 15. března 1961, Most)

  • Zpěvák, kytarista a skladatel. Po gymnáziu studoval architekturu, ale vystudoval Fakultu tělovýchovy a sportu na UK v Praze. Krátce pracoval jako učitel tělocviku. V roce 2000 se v anketě Zlatý slavík stal Skokanem roku a o rok později se ve stejné anketě umístil na 3. místě v kategorii Zpěvák roku. Kromě hudby se s úspěchem věnuje malbě.

Roman Čechmánek 50 let (nar. 2. března 1971, Zlín)

  • Hokejový trenér a bývalý hokejový brankář. Je Olympijským vítězem, trojnásobným mistrem světa a několikanásobným vítězem české a československé nejvyšší hokejové soutěže. V historické tabulce gólmanů s nejlepším brankovým průměrem je (společně s Tinym Thompsonem) na pátém místě.

Martha Issová 40 let (nar. 22. března 1981, Praha)

  • Televizní, filmová a divadelní herečka. V roce 2000 začínala hrát v Divadle Na Fidlovačce a od roku 2006 je členkou souboru Dejvického divadla.

Pavel Novotný, Dis 40 let (nar. 18. března 1981, Praha)

  • Politik, starosta městské části Praha - Řeporyje, bývalý moderátor, herec a novinář. Práci v médiích začínal jako elév v MF Dnes, v letech 2009 - 2013 působil ve vydavatelství Stratosféra jako šéfredaktor časopisu Spy a několika bulvárních webových portálů. Krátce se zabýval i dramaturgií a moderování. Syn baviče Petra Novotného má za sebou profesionální pokerovou kariéru. Od roku 2011 dosáhl značných tuzemských i zahraničních úspěchů. Za největší úspěch „Legendy českého pokeru“ je považována Česká pokerová tour, při které se stal vítězem (v r. 2013) a téhož roku byl rekordmanem v držení nejvyšší individuální výhry (900 tisíc českých korun) v historii této nejprestižnější tuzemské pokerové soutěže.

Barbora Strýcová 35 let (nar. 28. března 1964, Plzeň)

  • Profesionální tenistka, vítězka ženské čtyřhry ve Wimbledonu (v r. 2019) a bronzová olympijská medailistka v ženském deblu (Letní hry v Rio de Janeiru v r. 2016). V letech 2019 - 2020 byla světovou jedničkou ve čtyřhře (jako sedmá Češka od zavedení kvalifikace v r. 1984). V roce 2019 vyhrála českou tenisovou anketu Zlatý kanár.

Autor: Eva Hubatová