V hypermarketech Tesco v Lysé nad Labem a Mladé Boleslavi vybrali během dvou dnů celkem 17 krabic od banánů naplněných různými pomůckami, což představuje impozantní číslo 4000 různých školních potřeb.

Každá krabice byla jako poklad – plná tužek, barev, penálů, sešitů, pravítek, gum či pastelek, které si mnozí školáci nemohou sami koupit. Sociální pracovnice Respondea hned v pondělí 4. září začaly darované věci distribuovat do rodin, s nimiž v rámci registrované sociální služby a dalších projektů na podporu rodin dlouhodobě pracují a které materiální pomoc nejvíce potřebují.

Z charitativního fotbalového zápasu v Kostelní Lhotě na podporu nevyléčitelně nemocné Lucie Brejlové.
Speciální zápas pro Lucinku vyhrály v Kostelní Lhotě fotbalistky pražské Slavie

Celý víkend byl poznamenán obrovskou energií a nadšením těch, kteří se rozhodli přispět svým dílem. „Zúčastnily jsme se, protože skautky by měly dělat dobré skutky. Lidé byli většinou milí, někteří darovali celé náruče či tašky věcí, někdo koupil alespoň dvě pravítka nebo sešit. Nejnadšenější byly obvykle děti s maminkami, bylo úsměvné, jak třeba holčička přinesla gumu ve tvaru jednorožce a podobně,“ řekla Apolena Boháčková z nymburského skautského oddílu Cefeus, která společně s kamarádkami vybírala pomůcky v lyském Tescu. Každý dar byl vítán a měl svou váhu.

Vít Gregor z 8. oddílu vodních skautů v Mladé Boleslavi podotkl, že to pro něj byla zajímavá zkušenost. „Ač jsme byli vybírat hned v sobotu dopoledne v Tescu v Mladé Boleslavi, kdy lidé ještě nevěděli o sbírce tolik, tudíž se naše práce stočila spíše k vysvětlování a představování sbírky, bylo příjemné sledovat, jak se nám košík plní. Zároveň mě potěšilo, že jsem se já osobně nesetkal s žádnými projevy nenávisti nebo podobného chování,“ uvedl Vít Gregor.

Z letního kurzu pro krajany v Poděbradech: ve třídě.
Návrat do země předků. Poděbradský zámek ožil čtyřtýdenním kurzem pro krajany

Sbírka pomůcek pro školáky z ohrožených rodin se tak stala nejenom zdrojem materiální podpory, ale také symbolickým gestem, které ukázalo, že mladí lidé jsou ochotní věnovat svůj čas a pomáhat těm, kteří to potřebují.