Dětské domovy mají svůj den v Mirakulu už pošesté. „Jsme rádi, že jim může tímto způsobem přinést trochu zábavy a třeba jim i ukázat něco nového,“ říká Jiří Antoš, majitel a zakladatel parku, který děti při slavnostním zahájení akce v 10 hodin dopoledne osobně pozdraví. A nebudete na to sám. Spolu s ním je přivítá také hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Jsme rádi, že se tato akce ve spolupráci s krajem stala již tradicí a paní hejtmanka se ji osobně zúčastňuje. „Děti z dětských domovů si návštěvu Mirakula vždycky užívají. Je dobře, že jim Středočeský kraj může přispívat na tento symbolický dárek ke dni dětí, a že se podařilo akci uspořádat i letos, kdy to v obvyklém termínu znemožnila preventivní opatření zamezující šíření koronaviru. Je mi potěšením, že budu u toho,“ potvrdila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Letos budou v parku řádit děti z devíti dětských domovů, jejichž zřizovatelem je Středočeský kraj. Park ale bude pochopitelně otevřený i všem ostatním návštěvníkům. „Vzhledem k tomu, že se stále uvolňují vládní opatření nastavená kvůli boji s covid-19, vstupenky se prodávají nejen on-line, ale už i přímo na místě v pokladně,“ připomíná Antoš a dodává, že kapacita desetihektarového parku je dostatečná, takže se není potřeba obávat, že by se na někoho nedostalo.

A na co všechno se můžete v neděli 21. června těšit?

O zábavu v amfiteátru se postarají Flying Boys. Osmička gymnastů vám během své akrobatické show ukáže, že přeskočit či proskočit se dá opravdu všechno a že ve sportu nemusí jít jen o výkony a medaile, ale také o zábavu. „Pokud dáváte přednost klidnější zábavě a vaše děti jsou blázínci do psů, tak vám možná udělají radost ukázky výcviku psů,“ zve na další bod programu Jiří Antoš.

V provozu budou všechny atrakce parku a také Tankodrom Milovice, kde se děti i dospělí mohou projet obrněnými transportéry, vyzkoušet paintball či zastřílet z brokovnice. A pozor – otevřený je také Vodní svět! Tak plavky s sebou a nezapomeňte objednat slunečné počasí! V neděli 21. června platí běžné vstupné, otevřeno je od 10 do 18 hodin. Aktuální informace najdete na webových stránkách www.mirakulum.cz

Pár dat a čísel z parku
* Park byl otevřen v září 2012, měl rozlohu zhruba sedm hektarů a první stavbou v něm byl hrad. Ten se stal jeho symbolem. Postupně se rozrostl na dnešních 10 hektarů a dvě stě atrakcí.
* Za dobu existence parku prošlo jeho branami více než milion návštěvníků.
* Přes zimu je park zavřený, navštívit ho můžete vždy od dubna do října.
* Zábavně-naučný park není určen pouze dětem, jeho předností je, že nabízí zábavu celé rodině – najdete zde lesní hřiště a kontaktní zoo, obří trampolíny a houpačky, lanová centra, podzemní chodby, prolézačky a v neposlední řadě i úzkokolejnou železnici, která park propojuje se sousedním Tankodromem. Od léta 2015 také Vodní svět a oázy s vodními hříčkami.
* V parku je 870 metrů podzemních chodeb – podzemní chodby najdete pod Hradem, v Lesním městě, kde je jich nejvíce (310 metrů), či v areálu Gaudí.
* 2539 metrů čtverečních parku zabírají gastrozóny.
*Autorem všech atrakcí je kolektiv parku Mirakulum, za vizuální podobou stojí výtvarnice Lucie Kozelská. Jejich nápady realizují mimo jiné i odsouzení z nedaleké věznice Jiřice.
* V parku celoročně pracuje do 30 lidí, v sezoně pak přibývá několik desítek brigádníků.

Autor: Dana Samková