„Aktuálně máme v obci 576 obyvatel. V červnu jsme dokončili další etapu rekonstrukce chodníků a navázali velkou investiční akcí s názvem Stavební úpravy a přístavba Obecního úřadu v Ostré. Přijďte se k nám podívat, budeme moc rádi,“ pozvala veřejnost k návštěvě starostka Jana Kaucká.

Obec se může mimo jiné pochlubit křížkem z roku 1858, kapličkou, která byla vysvěcena v roce 1894, nádhernou budovou školy z roku 1908 a také Centrem řemesel, které je spolu s přilehlými bylinnými zahradami jedním z projektů společnosti Botanicus.

close Pozvánka na slavnost v zahradě školy u příležitosti 520 let obce Ostrá. info Zdroj: se svolením Jany Kaucké zoom_in Pozvánka na slavnost v zahradě školy u příležitosti 520 let obce Ostrá.

V rámci oslav se zájemci mohou těšit kromě jiného na povídání s hercem a moderátorem Janem Čenským. „Ostrou jsem velmi rád poznal a je mi tady moc dobře. Jsou tady krásná zákoutí, krásná příroda. Skvělé příležitosti pro sport i odpočinek. Ale skutečným princem nebo králem bych tady už být nemohl, protože tady je už 'ostrý' brácha,“ usmíval se čestný občan Ostré Jan Čenský.

Celým sobotním odpolednem bude provázet spisovatel Jan Řehounek. „Už v dětství jsem sem jezdil s partou kamarádů koupat se na jezero, samozřejmě z Nymburka na kole podél Labe. Později jsem, opět na kole, zbrázdil za poznáním celé okolí Ostré, vždycky jsem se stavoval na skvělé zmrzlině. Později se mi to hodilo, když jsem se stal redaktorem týdeníku Nymbursko a posléze týdeníku Polabské listy. Takže jsem už od samého počátku sledoval vznik dvora Botanicus a časem i rozvoje vesničky řemesel, psal jsem o obci, ale také o muzeu kamen. Znalosti jsem využil i nedávno, když jsem psal knihu Tajemné stezky Zlatým pruhem Polabí s kapitolou o Ostré,“ vyznal se Jan Řehounek.

Program oslav v Ostré

Sobota 9. září 2023
12:30 Slavnostní zahájení výstavy "520 let obce Ostrá"
areál školy - celým odpolednem provází spisovatel Jan Řehounek
13:00 Kubula - Kouzelnická show se psem + balónková show
14:00 Povídání s hercem a moderátorem Janem Čenským - čestným občanem obce Ostrá
15:00 QuantumTet, QuantumMan - ZUŠ F. A. Šporka Lysá n. L.
16:00 Spisovatel Jan Řehounek - zajímavosti z historie obce a okolí pro děti i dospělé
17:00 Jazzový kvartet V. Andršta - ZUŠ F. A. Šporka Lysá n. L.
20:00 K tanci a poslechu hraje Pavel a Lenka: taneční zábava na fotbalovém hřišti v Ostré (vstup také zdarma)

během celého odpoledne: výstava fotografií obce, stánky v zahradě školky, malování na obličej

Neděle 10. září 2023
14:00 Houbařská pohádka – veselá pohádka pro děti

Změna programu vyhrazena. Akce se koná za každého počasí. Vstup je na všechny akce zdarma.