V Česku je to unikát – plně zachovalá knihařská dílna s původními stroji a nástroji působí v původním domě nepřetržitě sto let. „Například velkou ruční řezačku zakoupil můj pradědeček již v roce 1900 za 500 rakouských korun, jak dokládá dochovaná faktura,“ připomíná Rajmanův vnuk Pavel Hančar. „Rovněž bývalá obytná část zůstala v podobě z počátku minulého století a objevili jsme v ní starou výmalbu ve stylu art deco,“ dodává.

Památkově chráněný dům má dostat nové využití, zřejmě pro stálé nebo rekreační bydlení. Otázkou je, jak se noví uživatelé vypořádají s původními prvky, které se v historické budově dochovaly.

Hotel Paříž v roce 1931.
OBRAZEM: historická procházka Poděbrady. Poznáváte místa na snímcích?

Jenda Rajman zemřel v roce 1965. Zůstala po něm knihařská dílna, kterou za socialismu provozovaly komunální služby. Jeho potomkům se podařilo obnovit dílnu pro ruční vazbu knih a otevřít muzeum. Kvůli tomu založili Nadační fond Jendy Rajmana, ten však jako nezisková organizace nemá prostředky, aby získal tak velkou nemovitost do vlastnictví. „My moc děkujeme všem dárcům, kteří muzeum podpořili a podpoří přes finanční sbírku na www.donio.cz/MuzeumKlasickehokniharstvi,“ říká Pavel Hančar, „ale to zdaleka nestačí.“

Jednání o záchraně věnoval fond velké úsilí. Veškeré oslovené instituce od Národního muzea po Krajský úřad Středočeského kraje tento historický celek vysoce oceňují. Péči o něj však odmítly s tím, že mají potíže starat se o své stávající objekty. Město Rožďalovice se pokouší jednat, možnosti má však omezené. Jako nemožné se zdá i nalezení většího soukromého sponzora.

Eugenie Hančarová, předsedkyně správní rady, Nadační fond Jendy Rajmana