Oba organizátoři za podpory Města Nymburk věnovali přípravě exkluzivní akce velké úsilí, počínaje detailním scénářem a konče profesionální propagací. A vyplatilo se. Do nymburského kina Sokol zamířilo na sto padesát lidí z řad široké veřejnosti včetně nečekaných osobností, např. prvního místopředsedy Senátu Parlamentu České republiky Jiřího Růžičky, který neváhal odskočit si za tímto zážitkem z Prahy, navzdory vypjaté politické situaci. S určitostí můžeme říci, že nikdo z publika nelitoval. Profesor Hilský zdaleka nevystupoval v Nymburce poprvé, jak připomněl ve vtipném, osobně laděném úvodním slovu Hilského student a dlouholetý kamarád Bohuslav Sýkora, který v minulosti jako profesor angličtiny na nymburském gymnáziu tyto návštěvy spolu s Britskou radou organizoval.

Zmíněný úvod vnesl do sálu příjemnou atmosféru a profesor Hilský se ujal slova. Tentokrát se zaměřil na představení své poslední knihy o úctyhodných devíti stech stranách s názvem „Shakespearova Anglie: Portrét doby.“, za niž získal cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha roku. Ovšem představení knihy v podání profesora Hilského není ledasjaké představení knihy: diváci byli vtaženi do téměř dvouhodinového proudu překvapivých informací, historických souvislostí a strhujících příběhů alžbětinské Anglie, kterou, nechceme sahat britským odborníkům na toto období do svědomí, málokdo zná tak detailně jako právě Martin Hilský.

Parní vlak v rámci letošního výročí 120 let dráhy Městec Králové - Chlumec nad Cidlinou v Nymburce.
OBRAZEM: Zatýkalo se! Četníci v Nymburce na hlavním nádraží měli plné ruce práce

Ve své pozvánce na akci zval Bohuslav Sýkora každého, kdo chce zažít sugestivní projev a brilantní češtinu, které je v současné době žalostně málo. A také řekl, že Martin Hilský patří mezi naše nejvýznamnější kulturní osobnosti a je obdivován a respektován širokou veřejností. Mimořádný podvečer, který přítomní diváci zažili, jeho slova beze zbytku potvrdil.

Realizační tým MAP II je nesmírně rád, že se na tomto jedinečném počinu, neseném v duchu populárních Inspirativních kaváren, výraznou měrou podílel. Je nade vši pochybnost, že výtečná spolupráce MAPu a Městské knihovny Nymburk touto událostí nekončí.

Dobrá zpráva nakonec: Pro ty, kteří se nemohli osobně zúčastnit setkání s profesorem Hilským, dodejme, že videozáznam vystoupení profesora Hilského bude volně k dispozici na YouTube kanálu „Místní akční plán vzdělávání na Nymbursku“.

Autor: Ivana Šmejdová

Děkujeme za zaslání přísěvku!