Dramaturgicky ojedinělý koncertní cyklus Musica Florea Bohemia po zahajovacím koncertě klasicistních árií s fenomenálním barytonistou Romanem Janálem nabídne hudbu pozdního baroka italských mistrů, skladatelů a výjimečných houslistů - Carla Tessariniho a Carla Zuccariho. Komu jsou blízké koncerty Vivaldiho či Corelliho, toho pak osloví i hudba Tessariniho či Zuccariho.

Na květnovém koncertě tak uvede Musica Florea skladby, které značí mistrovství obou italských skladatelů. Hlavním stavebním prvkem koncertního programu jsou díla z Tessariniho sbírky La stravaganza, což v italštině znamená extravagance.

| Video: Youtube

Sbírka z roku 1735 obsahuje rozličné skladby pro smyčcový orchestr (Overtur, Partita, Sinfonia) a sólové housle, které v jednom z koncertů příležitostně může nahradit hoboj, jak to sám autor v podtitulu uvádí. To bude případ i květnových hudebních večerů.

Concerto zazní v pozoruhodné úpravě hobojistky Terezy Samsonové. „Linku sólového hlasu jsem se snažila maximálně zachovat. I náročné pasáže hraji dle originálního zápisu Tessariniho. K minimálním a velmi citlivým úpravám dochází až pokud to technicky neumožní rozsah barokního hoboje nebo pokud se jedná o vícehlas,” osvětlila hobojistka Tereza Samsonová.

Zuccariho skladba Concerto ex Es zazní v původní houslové verzi a dá vyniknout první houslistce souboru a koncertní mistrové Magdaleně Malé.

Proč ale právě moravská extravagance? Italský barokní skladatel, houslový virtuos a hudební vydavatel Carlo Tessarini měl za svého života reputaci v celé Evropě a část svého života působil dokonce na Moravě ve službách slavného mecenáše umění kardinála Schrattenbacha, kterému Tessarini „extravagantní” sbírku věnoval.

| Video: Youtube

Notové materiály pro květnový koncert pochází z dobových tisků z Moravského zemského muzea v Brně. Sbírka „La Stravaganza” je příkladným svědkem toho, že řada kompozic čeká v archivech na své znovuobjevení. Mnohdy se jedná o skvosty. Právě taková díla tvoří jádro dramaturgie orchestru Musica Florea v čele s pozoruhodnou osobností Marka Štryncla, který se už víc jak 30 let specializuje na dobově poučenou interpretaci.

Koncert v Evangelickém kostele v Nymburku se uskuteční za podpory Ministerstva kultury ČR, města Nymburk a Středočeského kraje.

Johana Obršlíková