Světový den prevence týrání a zneužívání dětí upozorňuje na problematiku špatného zacházení s dětmi, na závažnost tohoto problému. Týrání, zanedbávání a zneužívání má zničující dopad na zdraví a psychický stav dítěte, může se pak stát trauma pacientem, kterého je následně těžké léčit. Některé děti jsou trestány za jakýkoliv sebemenší prohřešek, neznají rodičovskou lásku. Stávají se terčem stresu nebo problémů dospělých.

Děti, které prožívají násilí, by měly vědět, že se nemusí bát požádat o pomoc. Jednou z možností je Linka bezpečí s číslem 116 111, denně vyřizuje několik stovek hovorů.

| Video: Youtube

Pomoci může ale každý. Často lidé chodí s klapkami na očích, mají pocit, že strkat nos do cizích záležitostí jim nepřísluší. Důležité je ale všímat si svého okolí, pokud máme podezření, že nějakému dítěti může být výše uvedeným způsobem ubližováno, pak platí oznamovací povinnost, podezření je možné sdělit i anonymně. Nebuďme proto k nepřijatelnému chování některých lidí vůči dětem lhostejní, ohlášením jim můžete zachránit život.

Vzpomínka na ty, kteří se nevrátili z cest

Na památku obětí dopravních nehod, utrpění těch, kteří přežili, ale i jako připomínka všem ostatním, že lidský život je potřeba mít v úctě, byla vyhlášena třetí neděle v listopadu jako Světový den obětí silničních dopravní nehod. Řada zraněných při dopravních nehodách umírá za velkého utrpění, pro mnoho z těch, kteří přežili, se život stává každodenní starostí, nemluvě o trápení jejich příbuzných a přátel.

Dopravní nehoda. Ilustrační fotografie

Osudová chyba trvá sotva vteřinu, následky si oběti i viníci nesou celý život. Přitom značná část dopravních nehod není nevyhnutelná a většině z nich by se dalo předejít. Pravidla musí respektovat všichni a jejich dodržování je věcí celé společnosti.