Na podzim se tak díky místním dobrovolníkům po celé republice otevřou nové komunitní zahrádky, hmyzí koutky či obnovené polní cesty. Již šestou grantovou výzvu pro projekty na příští rok Nadace Partnerství pak otevře již 20. srpna.

„Nejčastěji lidé tvoří školní zahrady a nejrůznější komunitní prostory, sázejí se aleje a sady, mezi úspěšnými projekty máme i jednu soustavu tůní. Za pět let fungování Zelených oáz takových projektů vzniklo hned sto díky grantové podpoře přesahující 7 milionů korun. Nejčastěji se letos zapojují spolky, následované školami a radnicemi, mezi úspěšnými žadateli máme i církve. I navzdory koronakrizi zvládne většina místních dokončit své plány do listopadu, už 20. srpna ale otevřeme novou grantovou výzvu pro příští rok, zájemci o grant mohou sledovat web www.nadacepartnerstvi.cz/Zelene-oazy,“ doporučuje Zuzana Šeptunová, koordinátorka grantového programu z Nadace Partnerství.

V Katusicích poblíž Mladé Boleslavi se tak letos na Den Země pustili do revitalizace rekreačních oblastí obce, děti i dospělí dostali možnost zasadit si a pečovat o vlastní ovocný strom. Podobně na ovocnářskou tradici navázali členové a členky Okrašlovacího spolku Slavětín, kteří s krédem “Když ti něco chybí, vytvoř to!” vysázeli navzdory pandemii 115 ovocných stromů podle procházkového okruhu kolem obce s vyhlídkou na České středohoří. Během léta místní dobrovolníci na obnovenou polní cestu přidají ještě lavičky.

„Jsme potěšeni, že si Zelené oázy našly své místo v České republice a že můžeme každoročně finančně podpořit dvacítku projektů. Velice hrdí jsme především na kvalitu projektů, které přicházejí ze všech krajů a nabízí stále vyšší úroveň a kreativitu zpracování. Také nás těší, že i navzdory koronakrizi se všechny loňské projekty zvládnou dokončit,“ říká Richard Austen, generální ředitel MOL Česká republika, který Zelené oázy už pátým rokem finančně podporuje.

Podpořené projekty

Jaro dalo vzniknout i několika novým komunitním a školním zahradám. Tu svou například finišují ve Velkých Popovicích, kdy tamní jedlá zahrada poslouží nejen pro výuku pracovních činností, ale také jako místo pro setkávání žáků, rodičů a učitelů. Novou školní zahradu přírodního charakteru plánují na podzim otevřít také žáci a učitelé liberecké školy J. A. Komenského. Spolek Vochomůrky Vochov během koronakrize stihl vybudovat novou zahradu u volnočasového centra, svou komunitní zahrádku si budou moci brzy užít i nejmenší děti díky dobrovolníkům ze spolku Jabloňový sad Moravany. Stáhněte si přehled všech podpořených projektů.

Autor: David Kopecký