Autoři třinácti nejlepších fotografií získají dárkový balíček a vítězné snímky budou otištěny v nástěnném kalendáři Cesta Česka. Křest kalendáře a setkání s autory vybraných fotografií se uskuteční na jednodenní akci Pouť Českého Anděla 2024 v obci Ctiněves.

close Spolek Cesta Česka vyhlásil fotografickou soutěž s názvem Poznej českou zemi a sám sebe. info Zdroj: se svolením spolku Cesta Česka zoom_in Spolek Cesta Česka vyhlásil fotografickou soutěž s názvem Poznej českou zemi a sám sebe. Celkem 36 snímků, které vybere tříčlenná odborná porota ze zaslaných fotografií, postoupí do dalšího kola. Následně po dobu čtyř týdnů se uskuteční hlasování veřejnosti, ve kterém budou ke každému ročnímu období vybrány tři vítězné fotografie. Z těchto fotografií vznikne nástěnný kalendář „Poznej českou zemi a sám sebe“ pro rok 2025, jehož titulní stranu zvolí organizátor soutěže. Všechny soutěžní snímky budou zveřejněny se jménem autora ve fotogalerii na www.cestaceska.cz. Výtěžek z prodeje kalendářů využije spolek na financování projektů poutních cest.

Fotografická soutěž je určena široké veřejnosti a zejména poutníkům, kteří se chtějí podělit o jedinečné momenty ze svého putování,“ řekl Jindřich Chmelař, předseda spolku Cesta Česka.

„Hlavním cílem je představit poutní cesty pohledem poutníků, kteří zachytili neobyčejnou atmosféru místa a konkrétní okamžik na své cestě. Chceme rozšířit povědomí o existenci poutních cest tohoto typu a možnosti putování po naší zemi. Dále podpořit činnost našeho spolku, kterou nyní financujeme převážně z darů našich podporovatelů a výrobou propagačních materiálů, map, deníků k poutním cestám. A zároveň také pozvat veřejnost na již osmý ročník Poutě Českého Anděla, která se příští rok uskuteční 18. května ve Ctiněvsi pod Řípem, a na které se potkáme nejen s autory vítězných fotografií,“ dodává Jindřich Chmelař.

Poutní cesty

Cesta Česka otevřela v roce 2019 první Poutní cestu Blaník – Říp, jejíž trasa o délce 200 kilometrů vede východně od Prahy, propojuje dva bájné vrcholy a je rozdělena do sedmi etap se sedmi tématy k zamyšlení. Mezi hlavní místa zde patří například Blaník, Český Šternberk, Sázava, Kouřim, Sadská, Stará Boleslav, Mělník a Říp.

close Poutní cesta Blaník - Říp: turistická mapa a poutníkův deník. info Zdroj: Jiří Hobel zoom_in Poutní cesta Blaník - Říp: turistická mapa a poutníkův deník.

V září roku 2022 byla otevřena druhá trasa Poutní cesta Říp – Blaník, vedoucí západně od Prahy, a uzavírající pomyslný kruh okolo Prahy. Tato stezka měří necelých 300 kilometrů, je rozdělena do čtyř etap a každá etapa nese samostatné téma doprovázené otázkami důležitými pro každého bez ohledu na náboženství či kulturu. Hlavními místy jsou Libušín, Křivoklát, Beroun, Svatý Jan pod Skalou, Karlštejn, Mníšek pod Brdy, Kamýk nad Vltavou, Sedlec-Prčice, Miličín a Velký Blaník.

Patronkou projektu poutních cest a autorkou průvodních textů k zamyšlení je Ladislava Paterko, díky jejímž dlouholetým zkušenostem jsou obě poutní cesty unikátním projektem nejen v oblasti turistiky, ale i v oblasti sebepoznání a osobního rozvoje. Poutní cesty připravil spolek společně s Klubem českých turistů, který spolupracoval při plánování trasy a zajistil výrobu a instalaci tabulek. V obci Ctiněves, kudy vedou obě poutní cesty, se každoročně v sobotu okolo 20. května koná Pouť Českého Anděla. Tato jednodenní akce je určená pro širokou veřejnost a je vhodná i pro rodiny s dětmi.

O spolku Cesta Česka
Cesta Česka je spolek věnující se podpoře českých tradic, zřizování poutních stezek, propagaci putování a organizaci mimoškolních aktivit pro děti a mládež, především letních táborů. Spolek byl založen 3. července 2014 a sídlí v Praze 5. Podrobnější informace k soutěži jsou k dispozici ZDE.