Vážení a milí, přijměte srdečný pozdrav!

Máme za sebou první polovinu března a všichni se už moc těšíme na další dny, přece na ty jarní. Však konec února už nabídl sluníčko, které mělo sílu, a někdy bylo jaro cítit ve vzduchu, tak kdo by nevítal čas nového života. Jenom tak na okraj, astronomické jaro začne podle výpočtů v pondělí 20. března ve 20.24 hodin.

Samo sebou, že mnozí z nás rádi vyrazí někam na výlet. Opět budeme poznávat nová místa anebo se vracet někam, kde nám bylo dobře. Ale vzpomeňme si, kdy naposledy jsme odněkud poslali pohlednici svým příbuzným nebo kamarádům. Všichni dobře víme, že takovým pozdravem jsme jim dávali najevo, že na ně myslíme, že je máme rádi.

Pamatuji, že od několika velice spřízněných duší jsem v sedmdesátých a osmdesátých letech dostával „srdečné pozdravy“. Přicházely různé pohledy z Prahy, ze Sněžky, z Karlštejna a podobně. Obvykle bylo pak mojí snahou příležitostně také poslat podobný projev náklonnosti. Tradice pohlednicových pozdravů se pomalu, ale jistě vytratila, zejména díky novým komunikačním technologiím.

Obrázky z cest přijdou jen zcela výjimečně. I těm nejbližším teď posíláme ponejvíce SMS nebo MMS a někdy dáme dohromady stručný e-mail, třeba i s přílohou. Ano, vše probíhá daleko rychleji a také levněji. A patří sem vlastně i ta každoroční vánoční nebo novoroční přání, ta už se objevují ve schránce velice zřídka.

Mohli bychom se bavit o stále stoupajících cenách za odeslání a poštovní schránky také nebývají vždy po ruce. Ostatně co se pošty týká, i posílání dopisů je vlastně také takové retro a samotná pošta už není co bývala. V podstatě dostáváme jen úřední obálky nebo reklamy, které předstírají, že patří mezi dopisy.

A ještě nelze vynechat „koresponďáky“! Vzpomene si ještě někdo, že jejich původní název byl dopisnice, tedy otevřená listovní zásilka s předtištěnou známkou. Mladá generace nejspíš netuší, o co vůbec jde, ale svým způsobem je nahradily právě sociální sítě.

Vraťme se zpátky k pohlednicím. Náš syn vyráží s rodinou na cesty po Evropě a snad z každého výletu dostaneme poštou barevný pozdrav, obvykle na něm jsou nějaké autentické záběry z daného místa. Vše posílá elektronickou cestou za pomoci příslušné aplikace v chytrém telefonu. Z každé takové zásilky máme velkou radost.

A pro nás je to inspirace, letos určitě něco podobného zkusíme, proč nezpůsobit jednou za čas podobné potěšení našim blízkým či přátelům. Přeji vám krásné výletní dny naplněné mnoha zážitky!

Milan Čejka