Na vranovský zámek se rodina Kristýny Šimegové z Vranova nad Dyjí dívá k nebi ze zahrady u svého domu. Už měsíce sleduje opravy staré věže. Letos se na ni poprvé v životě se svým mužem a dětmi bude moci osobně podívat. „Nevěděla jsem, že připravují tuto věž jako budoucí vyhlídkovou. Na zámku jsme už byli mockát, ale tohle je lákavá novinka. Už se na ni těším,“ řekla Deníku Šimegová.

Jarní úklid na zámku v Ploskovicích
Zámky čeká nová turistická sezona. Do jarního úklidu se pustili i v Ploskovicích

Novinku pro letošní turistickou sezonu Ve Vranově nad Dyjí přibližuje kastelán zámku Radek Ryšavý. „Opravujeme strážní věž z konce 14. století. Nikdy nebyla veřejnosti přístupná. Má čtyřiadvacet metrů, bude mít sedm podlaží a v nejvyšším chystáme nově zřízený vyhlídkový ochoz,“ uvedl.

Oprava věže je součástí rekonstrukce střech zámku. „Hodnota práce je asi pětadvacet milionů korun. Zatím nemáme přesné datum, ale v průběhu prázdnin bude určitě poprvé přístupná,“ dodal Ryšavý.

Nový okruh

Novinku chystají také správci valtického zámku. „Našim hostům poprvé nabídneme nový okruh. Bude instalován jako knížecí byt Františka I. a lidé ho najdou ve druhém nadzemním podlaží jižního křídla zámku,“ přiblížil kastelán zámku Richard Svoboda.

Přípravy výstavy Pracovní stoly slavných v muzeu.
Velké výročí. Výstava připomene 600 let od bitvy u Sudoměře

Jak dodal, letos skončí oprava východního předzámčí. „Lidé ho znají jako hotel Hubertus. Řemeslníci dokončují opravu pláště za necelých čtyřicet milionů korun. Letos na podzim také skončí oprava zámečku Belveder na cestě mezi Valticemi a Lednicí,“ doplnil Svoboda s tím, že opravy se nedotknou turistického provozu.

Velká oprava

Novinky v podobě částečně opraveného minaretu i zázemí pro turisty najdou turisté v Lednici. „Dokončujeme velkou opravu minaretu, kterou děláme již několik let. Nyní končí oprava fasád v přízemí, výmalba schodiště v minaretu a oprava kamenné podesty. Provoz práce neomezí, od dubna běžně otevřeme,“ informovala kastelánka Ivana Holásková. Poslední opravy vyjdou na čtyři miliony korun.

U minaretu vznikne také nové návštěvnické centrum včetně pokladny a občerstvení.

Zámek Vsetín.
Vrata v klasicistním stylu i hašení požárů mlhou. Do zámku investují miliony

Zásadní změny čekají zahradu zámku v Lysicích. „Chystáme obrovskou obnovu zámecké zahrady a zahradnictví. Vše je zatím v jednání a částku zatím nemáme přidělenou. Když vše dobře dopadne, začneme už koncem roku,“ konstatovala kastelánka zámku Martina Rudolfová.