Celkem 134. To je počet červencových dopravních nehod na Nymbursku. Spolu s loňským říjnem je to nejvyšší počet karambolů za posledních 12 měsíců. Na druhou stranu lze hovořit v podstatě o štěstí, že při tolika nehodách nebyl nikdo usmrcen a jen jedna osoba byla těžce zraněna.

„Naštěstí se většinou jedná o takzvanou plechařinu. Ohledně následků se situace lepší,“ řekl už před časem šéf nymburského dopravního inspektorátu Miroslav Soukup.

Z červencových statistik se dají vyčíst i další zajímavá čísla. V podstatě konstantní je počet řidičů, kteří usedají za volant po požití alkoholu. Za prvních sedm měsíců letošního roku jich policisté nachytali 67, ve stejném období loňského roku o dva více.

Meziroční srovnání základních čísel však na Nymbursku jednoznačně naznačuje, že řidiči si přeci jenom dávají větší pozor, než loni. Tedy v období před zavedením bodového systému. Nehod je od začátku roku zhruba o 170 méně. Úmrtí registrují policisté prozatím 6, zatímco v roce 2006 jich za prvních sedm měsíců bylo už 11!

Motoristé na Nymbursku se ale více než vážných nehod obávají nepřehledných dopravních situací a kolon, které komplikují uzavírky a drobné nehody. Například úplný dopravní kolaps v Nymburce zažili šoféři ve čtvrtek 26. července dopoledne. Způsobili ho dvě menší nehody: jedna u Valů, druhá na kruháku při výjezdu na Kolín.

„Až budou uzavírky mostů, bude situace ještě horší,“ varují dopravní policisté. „Tohle by měl vidět starosta. Jak to doopravdy s nymburskou dopravou je,“ rozčiloval se jeden z řidičů, který uvízl v koloně vedoucí přes celý Nymburk.

Nehodovost

rok 2007 2006

úmrtí 6 11

těž. zranění 10 24

leh. zranění 184 206

hm. škoda 38mil 52mil

Zdroj: Policie ČR