Stále nové finty vymýšlejí podvodníci na bezbranné seniory. V úterý dopoledne se o tom v Litoli přesvědčila třiaosmdesátiletá důchodkyně, kterou oslovil cizí muž s tím, že mu má zaplatit peníze za opravu auta jejího vnuka. Bohužel důvěřivá stařenka muži uvěřila a vyplatila mu 17 tisíc korun.
Situace se odehrála v úterý v 10.40 hodin. „Muž volal na důchodkyni a předstíral, že telefonuje jejímu vnukovi. Naoko se před ní domluvili, že žena mu má vyplatit peníze za opravu auta,“ řekl zástupce nymburského policejního ředitele Jaroslav Novák.
Žena během pár chvil přišla o 17 tisíc. Lump odjel v tmavém autě. Až později ženě došlo, že se jednalo o podvod.
Policie má k dispozici popis podvodníka. Je mu 30 až 35 let, vysoký je 168 centimetrů. Má kulatý obličej, zavalitou postavu a tmavé vlasy přes uši. „Na sobě měl modrou šusťákovou soupravu s proužky. Mluvil česky,“ řekla policejní mluvčí Zuzana Tuzarová.
Senioři jsou v poslední době častým terčem útoku darebáků. Originální, a bohužel úspěšnou lest, si vymyslel minulý týden lump, který zavítal do paneláku v Mladé Boleslavi. Namluvil devětašedesátileté ženě, že provádí výhodné výměny sporáků! Tvrdil, že obchází všechny byty. Na čas zmizel, aby se s odhodláním za několik hodin vrátil.
V bytě důchodkyně se choval jako chladnokrevný profesionál. „V prostoru, kde měl stát sporák, místo neustále přeměřoval a údaje si zapisoval na kus papíru,“ popsal jeho počínání mladoboleslavský policejní mluvčí Ladislav Mareš.
Pak požádal důchodkynio zálohu. Nicnetušící stařenka přinesla lumpovi rovných 10 tisíc korun. „Připadalo mu to málo, ale nakonec peníze vzal a odešel,“ doplnil Mareš.
Na zálohu nevystavil žádný doklad. Slíbil, že druhý den dorazí s novým sporákem.
Když se druhý den za dveřmi bytu důchodkyně nikdo neobjevil, pochopila, že naletěla podvodníkovi.
Jen o pár dní dříve okradlv Čáslavi jiný poberta pětasedmdesátiletého důchodce o 50 tisíc. Do bytu se dostal tak, že starému pánovi přinesl zabijačkové pochoutky! Požádal jej o rozměnění peněz a v nestřežené chvíli sebral z odložené peněženky zmíněných 50 tisíc korun.