V úterý byl v Nymburce nalezen mrtvý třiadvacetiletý mladík, který se podle soudní pitvy předávkoval drogami.
Sledování podezřelých lidí, které vyvrcholilo razií ve dvou bytech – v Hradčanech a v Nymburce – trvalo zhruba třičtvrtě roku. „Situaci komplikoval fakt, že sledovaní lidé nebyli odsud,“ řekl komisař Miroslav Jedlička z okresního policejního ředitelství v Nymburce. Neuvěřitelné je i to, že v Hradčanech ve feťáckém doupěti žilo desetileté dítě, v Nymburce dokonce roční.

Navíc tentýž den při běžné kontrole je stopa dovedla i do třetí „perníkové“ varny, tentokrát v Poděbradech. „Takových téměř náhodných případů je ale minimálně,“ poznamenal zástupce nymburského policejního ředitele Jaroslav Novák.

Vzhledem k uvedeným příkladům by se zdálo, že se situace na drogové scéně v Nymburce výrazně zhoršuje. „Obecně počet drogových deliktů na Nymbursku mírně stoupá, ale nevymyká se republikovému průměru,“ podotkl Jedlička.

Preventivním bojem proti drogám se zabývá nymburské sdružení K–centrum. Jeho šéf Pavel Plaček vidí situaci jako stabilizovanou. „Podle našich údajů je počet uživatelů v posledních letech přibližně stejný,“ uvedl Plaček.

Podle policejních údajů je v případě dealerství tvrdých drog zhruba vyrovnaný poměr mezi pervitinem a heroinem. „Marihuana je pochopitelně specifická. Ale trestní zákon nerozlišuje mezi tvrdou a měkkou drogou,“ upozornil Jedlička.

Na tvrdé drogy doplatil mladík, který se v noci na úterý předávkoval pravděpodobně pervitinem. Ani jeho případ není ojedinělý. „Ročně se takových případů objeví několik. Ovšem jsou i případy, kdy lidé po požití drog například páchají sebevraždy. A ty už v našich statistikách nemáme,“ vysvětluje kriminalista.

Podle Nováka jsou velkým nebezpečím skutky spojené se sháněním peněz na drogy. „K tomu se pochopitelně váže majetková, ale i násilná trestná činnost. Například s tím mohou být spojeny loupeže,“ tvrdí Novák