Katastrofa. Tak hodnotí dopravu ve vlastním městě většina Nymburáků. Za pravdu jim dává i poslední reprezentativní průzkum České pojišťovny. Podle něj je Nymburk šestým nejnebezpečnějším městem v celé České republice!

A podle odborníků bude ještě hůř! Otevření první části obchvatu situaci v centru Nymburka prý výrazně zhorší. „Hlavním problémem je obrovský provoz na silnici č. 38. Tam se odehrává suverénně nejvíce nehod,“ uvedl šéf nymburského dopravního inspektorátu Miroslav Soukup. Silnice č. 38 je hlavní tepna města, která na jednom konci ústí směrem na Mladou Boleslav, na druhém ve směru na Kolín.

Hororovou situaci má výrazně zkomplikovat nával vozidel, která budou chtít na Boleslavskou třídu odbočit u nemocnice. Právě tam totiž vyústí doprava svedená z první části otevřeného obchvatu. „My jsem měli plán, jak tuto situaci alespoň částečně ulehčit. Byl už posvěcený i státem. Pokud si vedení města myslí, že jsme hlupáci a za 30 let fungování tomu nerozumíme, tak situace dopadne, tak jak dopadne,“ vyčítá Soukup radnici fakt, že zastupitelstvo smetlo ze stolu několik návrhů. Šlo například o rozšíření kritické křižovatky u nemocnice, zavedení semaforu tamtéž a změnu přednosti v jízdě, kdy hlavní silnicí by se stal směr od Velkých Valů na Mladou Boleslav.

Počítalo se i s tím, že bude podepřen most přes Mrlinu, který je v současné době v havarijním stavu. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bylo dokonce uvedené změny ochotno zaplatit.

Zastupitelé ale měli obavu, že kvůli takto vynaloženým penězům by pak ŘSD zdržovalo postup výstavby druhé části obchvatu a návrhy zamítli.

Z nastalé situace nemá radost ani starosta Ladislav Kutík. „Já se hodně bojím, hlavně kvůli lidem,“ nechal se slyšet první muž radnice.