„Prý je škoda předběžně vyčíslena na pět milionů. To je nesmysl. Jenom my máme škodu za dva milionu,“ tvrdí rodina, které hasiči při hašení požáru v sousedním bytě obydlí vytopili.

Ničivý živel, který zachvátil dům v pondělí před druhou odpoledne, vyhnal z domu desítky lidí. Ti se včera vraceli do ohněm a vodou poničených příbytků. Většina z nich přespala u příbuzných, některým město nabídlo dočasné ubytování v nedalekém hotelu. „Naštěstí se o nás město postaralo.

Nevím, co bych si jinak počala a kam bych šla,“ lomila rukama žena bydlící v poničeném domě.

Zástupci majitele hotelu tvrdí, že nechají postižené lid v hotelu bydlet tak dlouho, jak bude třeba.

Opravy bytů si vyžádají statisíce, které by měli obyvatelé dostat od pojišťoven. „Dneska jsme zatím jenom kamerovali pro pojišťovnu. Doufám, že peníze brzy dostaneme,“ říká Ladislav Skuhravý.

Podle hasičů byl příčinou požáru zkrat na jednom elektrickém spotřebiči. Místnív tom mají jasno. „Jedna starší paní si vařila brambory a odešla do krámu nakupovat. Od sporáku vyšlehly plameny,“ tvrdí domorodci.

Každopádně v Čelákovicích podobný požár už nepamatují řadu let. Potrvá ještě řadu měsíců, než panelák v centru bude znovu plně obyvatelný.

Dokud žijeme, nic se neděje, říká obyvatel kompletně vytopeného bytu

„Někdo nás má nahoře rád. Ještě, že se dcera vrátila z práce v půl druhé, aby vyvenčila psa zavřeného v bytě. Kdyby přišla o půl hodiny později, už bychom asi psa neměli,“ říká Ladislav Skuhravý, který bydlí v bytě, který sousedí s tím, v němž v pondělí hořelo.

Zase tak rád je ale ten nahoře nemá. Byt je po zásahu hasičů kompletně vytopený, zničené je prakticky vše. „Nedávno jsem dodělal koupelnu. Můžu začít znovu,“ krčí rameny muž, jehož rodina ale bere situaci s nadhledem.

Přespali u tchyně v nedalekých Semicích. A ještě nějaký čas tam nocovat budou. „Musíme všechny věci vynosit, udělat z toho vlastně holobyt. Až to vyschne, pak můžeme začít s úpravami,“ vysvětluje Skuhravý.

Zničené jsou skříně, postele i nová sedací souprava za 20 tisíc. Promočené tapety se odlupují ze zdí. „Naštěstí to přežily dvě naše želvy v akvárku,“ snaží se rodina hledat pozitiva.

Hlava rodiny se opravdu jen tak rozhodit nenechá. „Víte, jak se to říká. Dokud žijeme, tak se vlastně nic neděje,“ zakončil Skuhravý.

Více o požáru v Čelákovicíchčtěte zde