Požár vypukl před čtrnáctou hodinou v centru města v ulici Stankovského v šestém poschodí sedmipatrového panelového domu. Vyrazili k němu desítky hasičů. Požár se postupně rozrostl přes bytové jádro i do sedmého patra a zachvátil i byt v tomto poschodí. Později hořela i střecha celého domu a strojovny výtahů v obou vchodech domu. Za vznik požáru podle hasičů zřejmě může zkrat jednoho z elektrických spotřebičů.

Lidé, kteří nešťastně sledovali, jak jejich domovy ničí kouř a voda z hašení, ale měli jasno. „Může za to žena, která tam žije. Dala si vařit brambory a odešla do obchodu,“ vyslechl Deník.

„Při zásahu byli lehce zraněni tři hasiči a majitelka bytu,“ řekl operační důstojník nymburských hasičů. „Do nemocnice v Brandýse nad Labem jsme převezli tři lehce zraněné osoby – ženu po nadýchání kouře a s lehčí popáleninou na dolní končetině, muže s úrazem kolene a muže s celkovým vyčerpáním,“ upřesnila Nina Šeblová ze záchranné služby. „Na místě záchranáři ještě ošetřovali dva muže s lehčími zraněními – odřeninou a řeznou rankou,“ doplnila.

Z okolí byly evakuovány desítky obyvatel, starosta města Bohumil Klicpera vydal prostřednictvím SMS zpráv varování, aby lidé v okolí uzavřeli okna a omezili vycházení z bytů.

Večer dostaly posádky více než dvou desítek hasičských aut situaci pod kontrolu. Ještě večer ale mnozí lidé nevěděli, kde budou spát. Obyvatelé nižších pater mohli do svých bytů vstoupit až v půl sedmé večer. A jen těžko se bránili slzám. Co nepoškodil dým, poničila voda. Nejhůř však byly poškozeny dva byty v horní části domu. „Zatím jsme zajistili náhradní ubytování pro deset lidí. Jsou již zapsáni na recepci CMC – manažerského centra hotelového typu na náměstí, které nám ochotně vypomohlo,“ řekl Deníku místostarosta Petr Bařina. „Další zájemci se mohou přihlásit prostřednictvím strážníků a Policie ČR. A kdyby jich bylo víc, sehnali bychom lehátka a zajistili nocleh v kulturáku,“ naznačil, že představitelé města se chystají i na nejhorší varianty.

Radnice je také připravena nešťastným obyvatelům pomoci finančně. „Už chystáme sociální dávky, které poslouží jako první pomoc,“ řekl Bařina včera večer. Je ale zřejmé, že bez podpory radnice se obyvatelé vyhořelého družstevního domu stěží obejdou i v budoucnu. Některé domácnosti nebyly pojištěny – a také družstvo, jehož šéf je nyní v Chorvatsku, by opravy stěží zaplatilo samo. Zvlášť když v poslední době investovalo do nové střechy – nyní zničené požárem – která měla být splacena v září. Nedávno si také družstvo půjčilo od města peníze na nová okna.

Škoda na domě se 46 byty je předběžně vyčíslena na pět milionů korun. „Ti lidé jsou moc nešťastní,“ potvrdil Deníku místostarosta Bařina. „Co je postihlo, ale berou rozumně,“ doplnil s tím, že na majitelku bytu, z něhož vyšlehly plameny, nikdo nepohlíží s myšlenkou na odplatu.

Další informace o požáru čtěte později a také na stránkách středečního Nymburského deníku.