Postupová matematika velela jasně. Pokud chtěl mít Nymburk jistotu postupu už po tomto zápase, musel vyhrát. Zdálo se to být jednodušší, protože soupeř pro utkání postrádal jednou ze svých klíčových hráček Santiago.

Úvod zápasu však nebyl ze strany domácích ideální. Směsice vzpomínek na poslední nevydařené utkání proti Pécsi a tíha odpovědnosti sebrala z nymburských rukou a nohou lehkost. Ne ve všech případech hráčky dodržovaly naordinovanou taktiku, když přicházely výpomoci, které být neměly.

„Do zápasu jsme vstoupili malinko limitovaní dvěma faktory. Jednak to byl stín vysoké prohry v minulém zápase Eurocupu v maďarské Pécsi a také odpovědnost za konečný výsledek utkání. Bylo to vidět v první čtvrtině, kdy jsme se na každý koš hodně nadřeli a obrana byla příliš podobná té v Maďarsku, když jsme si hodně pomáhali. To, že jsme nedodržovali přesně stanovenou taktiku, dovolilo hostům být bodově hodně blízko a po určitou dobu byl soupeř i ve vedení. Utkání se rozhodlo během třetí čtvrtiny, kdy jsme změnili způsob řešení clony na hráče s míčem, což vyústilo ve větší počet získaných míčů a snadné body. Potom jsme už jen kontrolovali průběh zápasu a všichni jsme si užívali radost z postupu do další fáze Eurocupu. Je to největší úspěch v klubové historii ženského basketbalu," radoval nymburský kormidelník Daniel Kurucz.

Zásluhou zkušené obrany Veroniky Bortelové se domácím podařilo pokrýt útočné aktivity hlavní opory Fribourgu Jazmine Davis, která se trápila střelecky. Role chybějící hráčky Santiago se ujala Srbka Radović, která v prvním utkání nenastoupila a také Italka Correal.

„Z naší hry, která byla hodně týmová, bych vyzdvihl výkon Veroniky Bortelové, který vymazala klíčovou hráčku Jazmine Davis. Do dobré formy vrátila Lenka Šípová, která v posledních zápasech byla trochu dole. Předvedla výborný výkon, dokázala si dobře najít pozici pro doskok. V důležitých momentech přidávala body také Tee Taylor. Myslím, že obě byly tím jazýčkem na vahách pro naše vítězství," dodal Kurucz.

TOMÁŠ LAŠ

VLADIMÍR MALINOVSKÝ