Nadstavbová část bude zahájena po únorovém reprezentačním bloku, přičemž kluby bez reprezentantů by si některé zápasy mohly předehrát už během okna evropské kvalifikace.

„K rozhodnutí o snížení počtu zápasů došlo i proto, že už v prosinci Výbor České basketbalové federace rozhodl, že se nebude hrát baráž o nejvyšší soutěž a z NBL se nebude sestupovat. Věříme také, že v tomto upraveném formátu už bychom měli být schopní ligu dokončit,“ uvedl předseda ALK NBL Tomáš Kotrč.

Po nadstavbě bude následovat předkolo play off pro týmy ze sedmého až desátého místa, kde se oproti původnímu rozpisu (série na dvě vítězná utkání) bude hrát jen na dva zápasy, a rozhodovat tak bude celkové skóre. I touto redukcí se získá další termín zejména pro play off.

„Nechceme především přicházet o zápasy v hlavním play off a chtěli jsme ponechat série v původním formátu. Jsou to ty nejkvalitnější zápasy a my doufáme, že v dubnu už třeba budou moct diváci aspoň v nějakém počtu do hledišť, třeba i po prověření antigenními testy,“ doplnil Kotrč.

Série play off už zůstávají v původním znění. Ve čtvrtfinále a semifinále se tak bude hrát na čtyři výhry, finále na tři a série o bronz bude na dvě vítězství. Liga by měla skončit nejpozději poslední květnový týden. I proto, aby pak měla reprezentace dostatečný čas na přípravu na olympijskou kvalifikaci.

Kooperativa NBL byla v této sezoně na podzim na více než měsíc přerušena a její opětovné rozjetí bylo od poloviny listopadu možné jen bez přítomnosti diváků a za přísného předzápasového testování týmů prostřednictvím PCR testů, jež byly po několika týdnech nahrazeny výrazně levnějšími testy antigenními, což jako podmínka trvá dosud.