Mathon měřící 208 centimetrů přišel do české ligy loni v listopadu a hned se zařadil mezi nejvýraznější osobnosti KNBL. Během 34 zápasů hned třináctkrát zaznamenal double double s dvouciferným počtem bodů i doskoků. Ostrava i díky němu postoupila do play off a dosáhla na nejlepší výsledek za poslední roky.

Mathon nakonec ročník zakončil s průměry 16 bodů, 8,8 doskoků a 1,6 asistence, přičemž za dva body střílel s úspěšností 56 procent a za tři body byl dokonce druhým nejúspěšnějším střelcem celé soutěže s 46 procenty. S užitečností 22,5 pak byl vůbec nejlepší, když se dostal i před MVP sezony A.J. Waltona z Děčína. Velmi se mu dařilo i v zápasech s Nymburkem, kterému dal 15, 19 a 22 bodů.

Nymburský basketbalista Martin Kříž
FOTO: Kapitán Martin Kříž zůstává v Nymburce, končí ale Palyza a Váňa

„Sukh na nás udělal minulou sezonu dojem svou neukojitelnou touhou po míči na doskoku. Cítíme, že to odráží jeho velký hlad po úspěchu a věříme, že přinese toto nastavení mysli i do Nymburka a nakazí tím ostatní,“ řekl nový trenér Nymburka Francesco Tabellini.

Pro Mathona půjde o druhou sezonu v zámoří. Před Ostravou chvíli působil v nizozemském Landstede Hammers. Tam však nezapadl do systému trenéra, a proto přešel do Česka. V zámoří absolvoval bostonskou univerzitu, kde byl hvězdou týmu v NCAA. V závěrečném roce měl průměry 15 bodů a 10 doskoků na zápas a byl zvolen nejlepším hráčem konference Patriot. Dostal tak cenu, kterou má na kontě i hvězda NBA CJ McCollum. Rovněž se dvakrát dostal do nejlepší obranné pětky soutěže.

Spencer Svejcar
Do Nymburka přichází Spencer Svejcar, Američan s českými kořeny

„Jsem kluk, který rád maká. Nejsem až tak dobrý hráč, ale hodně dřu každý den. Chci hrát co nejlepší basket,“ říká o sobě Mathon.

Pro Nymburk je to už druhá posila z české ligy poté, co z Ústí nad Labem přivedl Spencera Svejcara. V týmu naopak skončili všichni dosavadní zahraniční hráči s tím, že Jimmy Boeheim a Eric Lockett už našli nová angažmá v německé nejvyšší soutěži.

Autor: David Šváb