Jak se tým dostane do kvalifikace?
V našem případě se musí hodně snažit, aby vyhrál domácí mistrovství. Další kritéria jsou úspěchy v klubových soutěžích dané země a pochopitelně také úspěchy posledních let na evropské scéně. My jsme v letošní sezoně měli velkou pravděpodobnost, odvíjející se z toho, že se nám dařilo na evropském poli. Není to však záležitost jen jedné sezony. Vedení Euroligy zná naši kvalitu a zná naši koncepci, která se snaží klub posouvat dál. Proto nás vybralo.

Pomohly nám i výsledky ve VTB lize?
Že jsme odehráli výborné výsledky ve VTB lize vedení Euroligy ví, ale při výběru pro letošní kvalifikaci je ještě nijak nezohledňovali. VTB liga nebyla do letoška součástí euroligových soutěží.

Z jakého počtu se vybíralo?
Seznam je velký. Eurocup bude v příští sezoně hrát dvaatřicet týmů, ale nebude se  hrát kvalifikace. Především z těchto týmů se vybírala osmička pro kvalifikaci do Euroligy.

Bude se hrát kvalifikace na neutrální půdě?
Osobně si myslím, že se bude hrát na palubovce jednoho z účastníků, stejně jako to bylo vloni. Je totiž třeba marketingová podpora, je třeba zajistit zájem diváků a v neposlední řadě stojí uspořádání turnaje nějaké peníze.

Je skupina podle vás těžká nebo lehká?
V kvalifikaci nemůže být žádná skupina lehká. Všichni hrají kvalifikaci, aby se dostali do hlavní soutěže. Myslím, že to bude stejně kvalitní turnaj jako v minulém roce.

Soupeři Nymburka v krátkém přehledu

BC Donetsk
Tým, který v minulé sezoně vedl Saša Obradović, dokázal poprvé získat ukrajinský titul, když ve finále porazil Azovmash Mariupol hladce 4:0. Ani na evropské scéně si Donetsk nevedl v minulé sezoně vůbec špatně.

Bennet Cantu
Italský tým je dlouholetým účastníkem nejvyšší italské ligy. Založen byl už v roce 1938 a v posledních třech letech se klub pohyboval po základní části na předních pozicích silné italské ligy (10-4, 11-2, 12-3). V uplynulé sezoně však mělo Cantu smůlu, protože už ve čtvrtfinále nestačilo na šestý tým Scavolini a prohrálo 2:3.

Le Mans Sarthe
Francouzský korunní princ letošního ročníku nejvyšší soutěže, když ve finále prohrál s Chalon 76:95 a nezískal tak svůj pátý titul. Čtyři vítězství ve francouzské lize má z let 1978, 79, 82 a 2006.

Lukoil Academic
Klub z hlavního města Sofie je desetinásobným mistrem Bulharska. Od roku 2003 zatím vždy prošel až do vítězného finále a má tedy před Nymburkem náskok jednoho titulu v nepřetržité řadě.

Ratiopharm Ulm
Překvapení minulého ročníku Bundesligy se probojovalo až do finále proti Brose Basket Bamberg, když na své cestě play off vyřadil,  jako druhý tým základní skupiny, hladce 3:0 týmy NY Phantoms Braunschweig a v semifinále s.Oliver Würzburg.

Telenet Oostende
Třináctinásobný mistr Belgie získal poslední titul před několika týdny, když porazil ve finále Spirou Charleroi 3:2 na zápasy.

Unics Kazan
Ruský tým sice skončil v domácí soutěži po základní části až na šestém místě a v play off si nakonec o jednu příčku polepšil. Od vedení Euroligy však získal jako loňský účastník EL divokou kartu.

TOMÁŠ LAŠ