„Hledali jsme pátého pivota, abychom měli dostatek hráčů do rotace náročném programu. A zaujal nás Ivanauskas, který má za sebou působení na amerických univerzitách a hrál v Litvě. Líbí se nám jeho nasazení pro hru a jeho atletická postava je předpokladem pro to, aby zapadl do našeho běhavého systému. Také to není špatný střelec. Je to zase jiný typ hráče než jsou čeští pivoti a než je silově založený Američan Watson. Měl by nám dodat hlavně obranu a rychlost v přechodu do útoku,“ řekl sportovní ředitel Nymburka Ladislav Sokolovský.

Rodák z Kaunasu pochází z basketbalové rodiny. Otec Tomas rovněž hrával nejvyšší litevskou ligu. Rapolas už jako náctiletý odešel do Ameriky, kde chodil na střední školy Barrington a Brewster Academy. Následně zamířil na univerzitu Nortwestern, výrazněji se ale prosadil až po přestupu na univerzitu Colgate, kde se stal nejlepším hráčem divize Patriot a pomohl týmu k zisku divizního titulu, což se Raiders povedlo poprvé po 23 letech. I v další sezoně útočil na titul. Pak přestoupil do Cincinnati. Tam ale sezonu nedokončil a využil možnost začít profesionální kariéru v Rytasu Vilnius.

V předním litevském celku se výrazněji neprosadil, ale v minulé sezoně už byl klíčovým hráčem Prienaie, kde měl průměry 10,9 bodů a 6,2 doskoků s úspěšností střelby 60 procent za dva body a 38 procent za tři body.

V Nymburce bude teprve druhým Litevcem v historii. Tím jediným dosud byl Gintaras Einikis, který v Nymburce hrál v sezoně 2005/06.

David Šváb