Prostějov - Nymburk  67:84

Finálovou sérii zvládl nejlepší český tým a obhájce mistrovského titulu na nejkratší možný počet zápasů, když na něj oslabený Prostějov ani v sobotu nenašel protizbraň. Orli na domácí palubovce padli podobným stylem jako v pátečním třetím zápase, tentokrát po výsledku 67:84. Prostějovští basketbalisté se tak stejně jako před rokem museli smířit se stříbrnými medailemi, které získali již počtvrté za posledních šest sezon.

Prostějovští Orli i ve čtvrtém finálovém utkání drželi v úvodu s favoritem krok. První čtvrtinu prohráli o jediný bod 18:19, ve druhé periodě dokonce vedli 35:33. Jenže hosté pak zpevnili obranu a do konce poločasu dokázali Hanákům odskočit do čtrnáctibodového trháku.

Ve třetí čtvrtině se domácí pokusili o obrat, jenže se přiblížili pouze na čtyřbodový rozdíl. Pak navíc Nymburk znovu zabral a do poslední čtvrtiny šel se slibným devítibodovým náskokem.

V poslední desetiminutovce již zdecimovaný kádr Prostějova nenašel sílu na zvrat. Hosté, kteří disponovali daleko větším počtem basketbalistů schopných zasáhnout do hry, se jistým krokem přibližovali ke čtvrté výhře v sérii a zisku dalšího titulu. Zápas nakonec skončil výhrou Nymburka o sedmnáct bodů.

Prostějov zkrátka v letošní finálové sérii na víc neměl. „My se už radovali po semifinále. S Nymburkem jsme samozřejmě chtěli hrát vyrovnaněji, ale nešlo to. Jsme rádi za stříbro, což s novým týmem nebylo snadné. Je to třetí stříbro v řadě, což je super," uvedl po utkání kouč Prostějova Zbyněk Choleva.

Nymburský kapitán Ladislav Sokolovský navlékl svůj pomyslný jedenáctý korálek na šňůrku ligových úspěchů, čímž se v tomhle ohledu stal českým rekordmanem. „Sbírání titulů nikdy neomrzí. Vždycky to zahřeje na srdíčku po konci sezony. A letos zvlášť po tak náročné sezoně, během které jsme odehráli pětaosmdesát soutěžních zápasů," prohlásil Sokolovský, který přiznal, že únava je po sezoně veliká. „Jsme hodně unavení, tak to nevypadá ani na nějaké velké oslavy," dodal kapitán Středočechů.

„Do finále jsme šli v devíti proti čtrnácti nymburským hráčům s tím, že můžeme jenom překvapit," konstatoval nejlepší prostějovský střelec zápasu Pavel Slezák, který na Hané v letošní sezoně hostoval právě z Nymburka.

„Jsem strašně šťastný, že jsem si mohl zahrát finále proti Nymburku a jsem rád za minuty, které jsem v Prostějově dostával. Byla to pro mě velká zkušenost a užíval jsem si to," dodal Slezák.

Body: Slezák 15, Smith a Bohačík po 10, Peterson a Nicholson po 9, Bratčenkov 7, Pelikán 4, Švrdlík 3 – Abrams 14, Lenzly 12, Nečas a Křemen po 11, Wilson, Benda a Sokolovský po 8, Pumprla 7, Simmons 4, Kříž 1. Rozhodčí: Vyklický, Vrážel, Macela. Trestné hody: 5/9 – 17/23. Trojky: 10/21 – 7/21. Fauly: 20:14. Doskoky: 30:37. Ztráty: 23:13. Pět chyb: 33. Bohačík (Prostějov). Čtvrtiny: 18:19, 21:34, 17:12, 11:19. Konečný stav série: 0:4.

MIROSLAV MAZAL, ČTK