Uplynulý rok se v českém basketbalu hodně nesl v duchu velkého úspěchu na mistrovství světa. Skvělé tažení českých basketbalistů světovým šampionátem se zařadilo mezi památné sportovní okamžiky. Hlavní tváří úspěchu se stal rozehrávač Tomáš Satoranský. Není proto divu, že obhájil své loňské prvenství mezi českými basketbalisty.

Satoranský se zařadil po bok světových hvězd jako jeden z nejvýraznějších hráčů mistrovství světa v Číně. Ve dvou zápasech mu stačilo opravdu málo, aby jako vůbec první hráč historie světových šampionátů dosáhl na triple double. Před sezonou se navíc přesunul do klubu se slavnou historií a stal se ústředním rozehrávačem Chicaga Bulls. V hlasování v anketě Basketbalisty roku vytvořil nepřekonatelný rekord. Na první místo ho nominovali všichni hlasující. To se ještě nikdy nestalo.

Výraznou roli na šampionátu ale sehráli i nymburští hráči Jaromír Bohačík a Vojtěch Hruban. Oba také táhli mistrovský tým v Lize mistrů. Oba tak doplnili Satoranského na stupních vítězů a dostali přednost před dalšími českými hvězdami Ondřejem Balvínem, Janem Veselým či Patrikem Audou.

Bohačík, který v létě odchází do Štrasburku, vylepšil loňské třetí místo, Hruban se mezi zvolenou trojici dostal poprvé od roku 2014.

Nejlépe hodnoceným mladým hráčem se stal Vít Krejčí. Nejlepším trenérem profesionálního basketbalu se stal Ronen Ginzburg. Trenérem mládeže byl zvolen písecký Jan Čech.

Také české basketbalistky mají staronovou královnu. Kateřina Elhotová tradičně dokazuje své basketbalové i vůdcovské schopnosti. Na ženském EuroBasketu, který byl pro českou reprezentaci třináctý v řadě, byla opět nejlepší hráčkou výběru trenéra Svitka. Druhé místo obsadila Julia Reisingerová, která na šampionátu ze zdravotních důvodů chyběla. Třetí místo obsadila reprezentační kapitánka Romana Hejdová. Nejlepší mladou hráčkou byla zvolena Eliška Hamzová.

Také basketbal 3x3 přišel o svůj vrchol. Český národní tým se nemohl ucházet o účast na olympijských hrách a zúročit tak loňské povedené léto na 3x3 World Tour. Titul nejlepšího basketbalisty 3x3 si odnesl Vladimír Sismilich. Mezi ženami kralovala Monika Satoranská. Největší naděje vkládá basketbal 3x3 do Filipa Staniszewského a Kateřiny Galíčkové.

Oproti tradičním zvyklostem letos nebyla vyhlášena Síň slávy. Z důvodu zdravotních rizik se legendy českého basketbalu letošního slavnostního vyhlášení nezúčastnily a Česká basketbalová federace nechtěla nové členy Síně slávy připravit o zasloužený potlesk a uznání zaplněného sálu.

V netradičním prostředí na kolonádě v Mariánských Lázních u Zpívající fontány český basketbal představil novou vizuální identitu. Od teď bude český basketbal vystupovat pod názvem CZ BASKETBALL. Cílem nové identity je přiblížit se komunikačně mladé generaci a odkázat na dynamiku a další hlavní atributy v posledních letech tolik úspěšného sportu.

Pořadí v anketě Basketbalista roku

Muži
1. Tomáš Satoranský
2. Jaromír Bohačík
3. Vojtěch Hruban

Ženy
1. Kateřina Elhotová
2. Julia Reisingerová
3. Romana Hejdová

Nejlepší mladí hráči
Vít Krejčí
Eliška Hamzová

Nejlepší mladí hráči 3x3
Filip Staniszewski
Kateřina Galíčková

Nejlepší hráči 3x3
Vladimír Sismilich
Monika Satoranská

Nejlepší trenér profesionálního basketbalu
Ronen Ginzburg

Nejlepší trenér mládeže
Jan Čech