Český šampion zatím odehrál dva venkovní zápasy. Na Galatasaray prohrál 85:101 a na půdě PAOK Soluň zvítězil 84:83 košem v poslední vteřině. Stále se tak drží v boji o první místo ve skupině znamenající přímý postup do play off. Celky na druhém a třetím místě budou muset hrát baráž o postup.

Igokea naopak zatím odehrála dva domácí zápasy. Nejprve otočila zápas s PAOKem a vyhrála 68:64, pak trápila Galatasaray, ale nakonec favoritovi podlehla 85:89. Její zápasy tak potvrzují velkou vyrovnanost této sezony Ligy mistrů, když devatenáct z dosavadních dvaatřiceti zápasů skončilo rozdílem maximálně šest bodů. Čtyři dokonce rozhodovala až poslední střela.

Nymburk se v této sezoně hodně opírá o své hráče na perimetru v čele s nejlepším střelcem v historii soutěže Vojtěchem Hrubanem, dalším českým reprezentantem Lukášem Palyzou, který je aktuálně nejlepším trojkařem Ligy mistrů s osmi proměněnými trojkami z 11 pokusů, a Jerrickem Hardingem. Americký rozehrávač je s průměrem 21,5 bodů na zápas pátým nejlepším střelcem sezony.

Díky nim má Nymburk pátou nejlepší ofenzivu soutěže a má nejvíce vystřelených i proměněných trojek. Igokea se hodně opírá o doskok, který má druhý nejlepší. O to se starají zejména Dalibor Ilič a americký pivot De`Shawn Stephens. O body se pak stará především americký rozehrávač Antabia Waller, který dává v průměru 18 bodů na zápas. Nymburk si ho pamatuje ještě z dresu Mornaru, kdy v předminulé sezoně skóroval ve vzájemných zápasech (17 a 0 bodů). Vystřelil dohromady 20 trojek. Jde o jediného dvouciferného střelce Igokey.

„Pamatuji si ho. Byl to spíše hráč, který stál v rohu a nechával tvořit hru jiné. Proto mě překvapilo, že je nejlepší střelec Igokey. Má ale vysoké procento střelby z dálky,“ řekl před úterním zápasem Vojtěch Hruban, nymburský basketbalista.

Igokea je tradičním účastníkem Adriatické ligy. V minulé sezoně Ligy mistrů postoupila ze skupiny na úkor Hapoelu Jeruzalém a francouzského Limoges. Z osmifinálové skupiny nepostoupila jen těsně, když se před ní dostal pozdější šampion Burgos. Jde o jediného zástupce bývalé Jugoslávie v soutěži

Zápas se hraje v Praze na Královce, kam se Nymburk vrací po roce a půl, když zde naposledy hrál v březnu 2020 proti Bandirmě. Následně vypukla pandemie koronaviru a minulou sezonu tak Nymburk hrál bez diváků doma v Nymburce. Celkem Nymburk vyhrál deset z posledních jedenácti domácích zápasů.

„Návrat na Královku přinese spoustu krásných vzpomínek, protože jsme tam odehráli krásné zápasy před plnou halou. Všichni v Nymburce vědí, že teď je pro nás hlavní Liga mistrů, tam je ta naše hlavní koncentrace a tam jsou zápasy vyrovnanější a těžší. Tam si přijde na víc i fanoušek, takže věřím, že přijdou a znovu navážeme na tu plnou halu,“ doufá Hruban.

Fanoušci mohou halu zaplnit, je však třeba stále dodržovat vládní opatření. Mimo jiné je třeba být očkován, mít potvrzení o prodělání nemoci a nebo být testován na covid. Nymburk pro své fanoušky připravil mobilní testovací centrum, kde si mohou nechat udělat test přímo ve fanshopu Královky před zápasem.

David Šváb