Turecký tým, který sídlí v přímořském městě Bandirma na břehu Marmarského moře, patří v posledních dvou letech do absolutní špičky tureckého basketbalu. Do nejvyšší soutěže se probojoval v sezoně 2003/04, když vyhrál druhou nejvyšší soutěž. V následující sezoně skončil tým na 11. místě, ale v sezoně 2005/06 se vyšvihl na 4.místo a odehrál své první semifinále turecké TBL ligy.

V dalších třech letech trochu ustoupil z čelních pozic (7., 8. a 12.místo), i když v sezoně 2006/07 prohrál Banvit v tureckém poháru až ve finále. V roce 2010 skončil Banvit opět na medailových pozicích (3. místo) a v minulé sezoně ještě o stupínek výš. Ve dvou posledních letech bylo konečnou stanicí semifinále. Nejprve byl lepším semifinálovým soupeřem pozdější mistr Fenerbahce Istanbul a letos stříbrný Galatasaray Istanbul.

Na mezinárodní scéně se klub pohybuje od sezony 2004/05, kdy prohrál až v semifinále FIBA Europe Cup s rumunským Ploesti. V další sezoně v EuroCup Challenge obsadil ve skupině 2. místo a v osmifinále prohrál s kyperským Apoelem. Ve dvou následujících sezonách startoval tým v EuroCupu, ale ani jednou nepostoupil ze základní skupiny. V sezoně 2008/09 se Banvit neprobojoval ani z kvalifikace EuroChallenge. To o rok později ve stejné soutěži vyhrál základní skupinu, ale ve skupině posledních šestnácti skončil na nepostupovém třetím místě. Vloni Banvit startoval v Eurocupu a 3. místo ve skupině A znamenalo stop v dalším postupu.

„V losování kvalifikace o Euroligu není možné najít žádný snadný tým. Náš první soupeř Banvit skončil v dobré turecké lize na druhém místě. Je to tým, který v posledních dvou letech výrazně navýšil svůj budget a tomu odpovídá i kvalita týmu. Pochopitelně nás nečeká jednoduchý zápas, ale v tento okamžik, kdy Banvit ani my nemáme kompletní soupisku, nelze mnoho spekulovat o šancích na postup,“ řekl k losu trenér Nymburka Ronen Ginzburg.

Vítěz tohoto střetnutí se v dalším kole kvalifikace utká s vítězem duelu Chimki Moskva – Turow Zgorzelec.

(Tomáš Laš)