Pozvánku do premiérového ročníku soutěže, která by se měla stát elitní soutěží pro mládežnické týmy, dostalo 32 účastníků letošní sezony Ligy mistrů. Přijalo ji deset z nich. Kromě Nymburka také izraelské celky Bnei Herzliya a Hapoel Jeruzalém, španělské týmy Tenerife a Murcia, belgické Oostende, bosenská Igokea, litevský Rytas Vilnius, německý Ludwigsburg a turecký Tofas Bursa, který zároveň bude celou akci hostit od 11. do 15. dubna. V únoru budou účastníci rozlosováni do dvou skupin po pěti, z každé skupiny postoupí dva nejlepší týmy do semifinále. Ostatní celky budou hrát o umístění.

„Pro akademii je to obrovský milník, ale jde i o velkou událost i v rámci celého českého mládežnického basketbalu. Díky našemu áčku máme unikátní možnost dostat se mezi elitu a naši hráči získají obrovské zkušenosti, které jim hodně pomohou v dalších kariérách,“ řekl trenér akademie Jan Košař.

Formát Youth League funguje například i ve fotbale, kde spolu soupeří mládežnické celky účastníků Ligy mistrů. V basketbale se vedení Champions League rozhodlo zatím jít formou jednorázového turnaje.

„Jde o nový projekt, o který si hodně klubů říkalo. Jde rovněž o logický krok, jak pomoci v rozvoji mladých hráčů, jak získávat zkušenosti na nejvyšší úrovni,“ řekl ředitel Ligy mistrů Patrick Comninos.

Turnaj bude pro hráče ročníku 2005 a mladší. Týmy mohou přivést pouze hráče, které mají registrované pod svým klubem. Nelze tak přijmout posily z jiných týmů, jako je tomu například u obdobné verze turnaje organizovaného Euroligou Next Generation, kterých se v minulosti účastnili USK Praha nebo Brno.

„Bude to pro náš malý klub velká výzva. Ročník 2006 máme velmi silný, ale v ročníku 2005 moc hráčů nemáme, takže asi budeme mladší než soupeři, ale nedávný úspěch na Crystal Cupu, který jsme vyhráli v konkurenci CZ Academy a týmů z Japonska a Polska, ukázal, že bychom tam nemuseli jet se jen zúčastnit,“ dodal Košař.

Účast v Youth League je dalším krokem v rozvoji nymburské akademie, jejíchž třináct absolventů je aktuálně na soupiskách týmů KNBL. Aktuálně je nymburský tým U19 na druhém místě extraligy nadstavby B a tým U17 je spolu s Ostravou na druhém místě extraligy sedmnáctiletých.

David Šváb