Prometey původně vyrazil do Česka jen na dvoutýdenní soustředění a zápas měl hrát na Ukrajině. Jenže tu Rusko napadlo a Prometey musel zůstat v Nymburce, kde našel nový domov. Klub má mimořádně dobře rozehranou sezonu, a i přes velmi těžkou situaci se podobně jako ukrajinští občané nechce vzdát a chce zabojovat o postup ze skupiny a ukázat sílu Ukrajiny.

„Pro hráče je velmi těžké si uvědomit, že nejsou na Ukrajině a nemohou být v naší blízkosti a pomáhat v boji s nepřítelem. Je pro ně velmi těžké se na zápas připravit s vědomím, že jsou zde jejich matky, manželky, děti a my všichni,“ píše Prometey na svých sociálních sítích. „Apelujeme na všechny fanoušky, kteří mají možnost navštívit zápas a podpořit náš tým a především naši zemi v těžkých časech. Přijďte! Nezůstávejte stranou! Svět potřebuje vidět vaši podporu,“ vyzývá Prometey.

K výzvě se přidávají i čeští fanoušci, kteří informace o utkání sdílí na sítích. Fanklub Nymburka se rozhodl necestovat podpořit svůj tým v ligovém utkání na hřišti USK Praha, který se hraje ve stejnou dobu, ale místo toho budou fanoušci podporovat Prometey.

Zápas mezi Prometey a Kluží však není exhibicí na podporu Ukrajiny, ale jde o souboj dvou největších překvapení tohoto ročníku Ligy mistrů. Oba celky startovaly v kvalifikaci a musely se do soutěže probojovat. Kluž za sebou nechala například řecké Peristeri, Prometey pak českou Opavu a ruský Perm. Prometey pak ze skupiny postoupilo na úkor Dinama Sassari a v baráži vyřadilo silný Hapoel Jeruzalém. Kluž dokonce základní skupinu vyhrála v konkurenci Hapoelu Holon, Darüssafaky a Brindisi a postoupila rovnou do osmifinálové skupiny. V ní si vyšlápla i na španělskou Málagu. Celkem vyhrála sedm z osmi zápasů a s Prometey se dělí o vedení ve skupině. Vítěz tohoto duelu bude blízko postupu do čtvrtfinále, což by byl největší úspěch v historii obou klubů.

V nymburské hale budou k vidění opravdu výrazné basketbalové hvězdy. V dresu Prometey se objeví nejlepší střelec Ligy mistrů z roku 2018 D. J. Kennedy, který si stejně jako spoluhráč D.J. Stephens zahrál i NBA. Dále pak D`Angelo Harrison, který se může stát teprve třetím hráčem této sezony BCL, který dá ve čtyřech zápasech po sobě alespoň 18 bodů. Dosud se to povedlo jen Davidovi Holstonovi a bývalému nymburskému hráči Retinovi Obasohanovi. S 28 trojkami je druhým nejlepším trojkařem sezony po Sasu Salinovi. Pod košem pak vyčnívá vysoký Chorvat Miro Bilan. V dresu Kluže pak září americký rozehrávač Brandon Brown, který je čtvrtým nejužitečnějším hráčem soutěže. Tým táhnou i další Američané Elijah Steward a Patrick Richard. S průměrem 86 bodů na zápas je Kluž nejofenzivnějším týmem soutěže.

Vzhledem k tomu, že Prometey má v Nymburce jen hráče s realizačním týmem, o organizaci zápasu se stará český šampion ERA Nymburk, který se účastnil všech šesti sezon Ligy mistrů a v této sezoně vypadl ve skupině. Má tak s Ligou mistrů velké zkušenosti a ukrajinskému celku poskytl na pomoc všechny své zaměstnance. Přes nymburský klub se prodávají i vstupenky na zápas v síti Ticketportal. Zisk z prodeje však jde kompletně ukrajinskému celku. Utkání začíná ve čtvrtek 3. března od 18 hodin. Přímý přenos vysílá Nova Sport 2.

David Šváb