Hruban s Palyzou si ocenění za dokončení kurzu nemohli převzít osobně, jelikož jsou na soustředění s nymburským klubem ve Slovinsku. Na dálku se alespoň spojili do sídla FIBA ve švýcarském Mies a online sledovali ceremoniál.

„Většina účastníků je v posledních letech svých kariér, nebo už skončili. My byli mezi nejmladšími a byli jsme trochu výjimka. Také to bylo vidět na tom, co jsme mohli stihnout a nemohli, protože jsme kvůli tréninkům a zápasům nemohli stíhat všechny online přednášky a ani teď jsme nemohli být osobně při závěrečném ceremoniálu. Ale i tak jsme si to užili,“ řekl Vojtěch Hruban.

Dosud program TIME-OUT absolvovali jen tři Češi a to bývalí kapitáni národního týmu Pavel Pumprla a Jiří Welsch a také bývalá reprezentantka Michaela Uhrová. Všichni tři už se funkcionářsky podílí na chodu českého basketbalu. Welsch je vedoucím úseku mládeže na ČBF, Pumprla vede hráčskou unii a Uhrová vedla ženskou reprezentaci v basketbale 3x3.

„Já bych také rád u basketu zůstal a rád bych se profiloval někam do PR nebo marketingu. Ale uvidíme, jak to bude za pár let. V tuto chvíli jsem do toho chtěl jít, abych si trochu otevřel obzory a začal se připravovat na život po kariéře,“ uvedl Hruban, který se do programu přihlásil sám poté, co o něm věděl od svých bývalých spoluhráčů Pumprly a Welsche.

„Doufám, že zdraví nám umožní ještě hrát na této úrovni pár let a že ještě nebudeme muset řešit, co dál. Teď ještě představu nemám. Člověk si toho může malovat spoustu, ale pak ho to stejně zavede někam jinam. Vždy záleží na příležitostech. Ale toto byla zajímavá možnost, jak si rozšířit obzory,“ řekl Lukáš Palyza.

Program mu doporučil Jiří Welsch. „Kontaktoval mě, jestli bych do toho nechtěl jít. Jak mi to přednesl, tak mi to přišlo zajímavé. Mám bakaláře ze sportovního managmentu v Ostravě a toto pro mě byla taková specializovaná nadstavba. Dozvěděl jsem se spoustu konkrétnějších a praktičtějších věcí směrem k basketbalu. A i když to bylo jen přes Zoom, tak jsme měli možnost být v kontaktu s mnoha zajímavými lidmi z vedení FIBA, kteří mají za sebou desítky let zkušeností s organizováním mezinárodních akcí,“ dodal účastník olympijských her v Tokiu.

Druhý ročník vzdělávacího programu opět obsahoval kurz FIBA obchodního businessu ve sportu, program managmentu a vůdcovství na univerzitě Northumbria v Newcastlu a vzdělávací program pro životní styl sportovců. A to vše ve spolupráci se vzdělávacím projektem Evropské unie Erasmus.

„Ten program je šitý sportovcům a přihlíží se na to, aby se to dalo skloubit s kariérou a rodinou. Bylo to příjemné a poučné studium vůdcovství, marketingu a event managmentu,“ popsal Palyza.

Mezi novými absolventy jsou mimo jiné také bývalé hráčky ZVVZ USK Praha Řekyně Evina Maltsiová a Srbka Sonja Petrovičová Vašičová. „Řešila jsem, co dál po kariéře, jestli zůstat u basketbalu a tento program mi nabídl mnoho nových pohledů. Zjistila jsem, že jako hráčka jsem vnímala jen velmi málo z basketbalového světa. Ukázalo mi to, jaké mám možnosti, ale i to, co rozhodně dělat nechci. Opravdu mi to otevřelo oči,“ řekla Vašičová, nejužitečnější hráčka letošního mistrovství Evropy basketbalistek.

David Šváb