V osmnácti letech se vydal do světa na zkušenou. Před tím prožil úspěšná léta v dorostu pardubické Synthesie. Teď již třetím rokem působí ve španělském Bilbau. Pendluje mezi prvním týmem a jeho rezervou. Je to basketbalista TOMÁŠ HAMPL.

Co čert nechtěl, los basketbalového Eurocupu jeho Iurbentii svedl do jedné skupiny s Nymburkem. Jelikož český mistr hraje domácí pohárové zápasy v Pardubicích, Hampl se vrátil do důvěrně známého prostředí. Ba co víc, poprvé dostal šanci v této druhé nejprestižnější soutěži. Na palubovce ČEZ Areny pobyl zhruba tři minuty. V úterý večer si to oba týmy rozdají v odvětě. Ta se hraje na palubovce Bilbaa od 20 hodin.

S jakými pocity jste se vracel na místo činu?

Do Pardubic jsem přijel rád. Vždyť jsem tady čtyři roky hrál. Zažil jsem v juniorech velké úspěchy. Měli jsme skvělou partu, trenéři byli výborní.

Nejenom, že jste se vrátil, vy jste také nastoupil do zápasu. Bavili jste se s trenérem před utkáním, že byste se mohl poprvé dostat v Eurocupu na palubovku právě v Pardubicích?

Ne, vůbec. Pan Vidoretta je ohromný taktik. Střídá vždy podle situace. U něj nikdo nemá start nikdy jistý.

Nakonec vás poslal do hry hned dvakrát. Byl jste nervózní?

V prvním případě ne, protože jsem to absolutně nečekal. Ve druhém, už jsem tronervózní byl. Měli jsme výraznější náskok a já tušil, že půjdu na plac.

Z vašeho působení v Pardubicích jste byl zvyklý pouze na halu na Dukle. Jaký dojem na vás udělala atmosféra v ČEZ Areně?

Hala je úžásná, basketbalové prostředí fantastické. Po mém odchodu se basketbal v České republice nebývale zpopularizoval. Výjimkou nejsou ani Pardubice. Už v loňské sezoně udělal Nymburk pro propagaci hodně. Jen tak dále.

Jaké je vaše postavení v Bilbau?

V současné době jsem v Iurbentii jako dvanáctý hráč. V ACB, tedy nejvyšší španělské lize, nemohu nastupovat. V ní totiž musí být trochu vyvážený počet domácích hráčů a cizinců. Pokud by se zranil jeden zahraniční hráč, mohl bych nastoupit. Každopádně jsem raději, když budou všichni kluci zdraví a naše výsledky jen ty nejlepší.

Týmy v ACB mají rezervní družstva. Jak je to v případě Bilbaa?

Náše záloha má sídlo na předměstí Bilbaa a hraje soutěž nazvanou EBA. Jinak s kluky z áčka jsem v denním kontaktu. Trénuji s nimi a dělám vše s prvním týmem. Nemohu pouze hrát mistrovské zápasy v ACB. Při tréninku nabyté zkušenosti ale mohu zúročit v nižší soutěži.

Jaká je vaše role v záložním týmu? Nastupujete v základní pětce?

Většinou nastupuji v základní pětce. V hierarchii španělských soutěží je na pátém stupínku, přirovnal bych ji k naší druhé lize. Basket se však nedá srovnávat, je to především o tvrdosti a také rychlosti. Jsem rád za každou příležitost.

Bilbao se především spoléhá na vysokého hráče pod košem. Tím je zejména francouzský pivot Frederic Weis. Vy máte 215 cm, jste na hřišti také od toho?

Jsem ve věku, kdy ještě nemám nabraná tolik potřebná kila, a tak nemohu spoléhat jen na sílu pod oběma koši. Výška je sice hezká, ovšem pivot zraje později. Spoléhám na svojí rychlost, pohyblivost a bojovnost.

Jste v kontaktu s některými českými hráči, působícími ve Španělsku?

S Jirkou Welschem se moc neznám, pouze jsme se potkali před zápasem s Malagou. To samé platí o Luboši Bartoňovi. S tím jsem se pozdravil před přípravným zápasem s Barcelonou. Spíše jsem ve spojení s kluky z Pardubic.

Sledujete nejvyšší českou soutěž?

Ano. Pravidelně si pročítám statistiky. A to nejen proto, že v ní momentálně působí kluci, se kterými jsem hrával.

Do zahraničí jste odešel v juniorech. Byla to pro vás velká škola?

Určitě. Když jsem odcházel z Pardubic, zbýval mi ještě jeden rok v dorostu. Zároveň jsem mohl hrát druhou ligu. Pak jsem odjel na třítýdenní testy do Bilbaa. Za tu dobu jsem si tam zvykl. Líbilo se mi tam, a tak jsem zůstal. V Bilbau není juniorský tým, a tak jsem se od počátku připravoval s muži.

Máte určen nějaký časový horizont, kdy se chcete pořádně prosadit v dresu Bilbaa?

Ne, žadný jsem si nestanovil. Budu na sobě dřít a pokusím se každou šanci chytit za pačesy. V Bilbau mám smlouvu na další dva roky.

Názor kouče Bilbaa - Txus Vidoretta

Tomáš je velmi mladý hráč. Členem našeho družstva je již tři roky, ovšem výkonnostně šel nahoru až v posledních třech měsících. Naučil se španělsky, takže tato skutečnost mu rovněž velmi pomáhá. Myslím si, že potřebuje ještě více času, přesně tak jak to chodí u podkošových hráčů. Předpokládám, že za dva roky už nám bude vydatně pomáhat v ACB. Tomáš má velmi dobré schopnosti hrát v útoku čelem ke koši. Má před sebou ještě dlouhou cestu, nicméně nebál bych se přirovnat jeho potenciál ke Gregoru Fučkovi. Velkou šanci na jeho zdokonalování vidím díky jedné skutečnosti. Každý den hraje na tréninku proti Fredericu Weisovi. Pokud bude Tomáš pracovat jako doteď, bude velkým přínosem jak pro Bilbao, tak pro českou reprezentaci.