Jak je známo, už v průběhu uplynulého ročníku se vedení basketbalové federace rozhodlo, že tou optimální cestou ke zkvalitnění elitní tuzemské ligy je její rozšíření ze dvanácti na čtrnáct startujících týmů.

Poté, co se z ekonomických důvodů odhlásily tradiční české košíkářské bašty Nový Jičín a Brno, se však ukázalo, že zajistit takový počet účastníků z českých zdrojů nelze.

A tak zodpovědní funkcionáři hledali pomoc u našich východních sousedů. Našli ji.

Ročník 2011/2012 odehraje v basketbalové lize mužů přece jenom čtrnáct týmů. Vedle dvanácti českých byly přijaty i slovenské celky Astrum Levice a Inter Bratislava.

Spolu s nimi měla zájem i Nitra, která těsně prohrála v telefonickém hlasování českých klubů.

Oba slovenské celky byly do NBL přijaty na divokou kartu na jeden rok.

Kromě obou slovenských zástupců si mistrovský Nymburk, jenž na rozdíl od minulé sezony nastupuje i do základní části MNBL, zahraje s dalšími novými soupeři. Z 1. ligy postupujícím Chomutovem a Ústím nad Labem.

Základní část, v níž se všechny celky střetnou dvoukolově každý s každým, bude mít 26 kol. Poté šest nejlepších týmů postoupí do skupiny A1, zbylých osm bude hrát ve skupině A2.

„Zachováme i předkolo play off, ještě dolaďujeme závěrečné duely posledních čtyř týmů skupiny A2. Tento model je pouze na příští sezonu. Po ní se teprve rozhodne, jak bude vypadat liga v další budoucnosti,“ řekl sportovní ředitel NBL Zdeněk Ringsmuth.