Nymburk minulý týden předvedl, čeho je schopen. Porazil Bilbao na jeho palubovce. A nyní chce zdolat další španělský tým. Utkání začne v 18 hodin.
Jaký je Valencia tým? Jaké má přednosti a kteří jsou její nejlepší hráči. O tom jsme si před zápasem povídali s bývalým nymburským hráčem Pavlem Pumprlou.

Ten je hráčem španělského Obradoira, aktuálně 8. týmu ACB ligy, který se pere o účast v prestižním Copa del Rey (Královský pohár). Pavel je pátým nejlepším střelcem týmu a na palubovce dostává poměrně dost prostoru – jako nováček v ACB lize odehrál průměrně 18,6 minuty na zápas (4. nejvytěžovanější hráč).

Co je nejsilnější zbraní Valencie?
Podobně jako u všech španělských týmů velmi dobrá obrana. Valencie však letos dokazuje, že je jedním z nejkomplexnějších týmů v letošním ročníku. Jen velice těžko se na ně každý soupeř připravuje.

Na které hráče Valencie byste pozval fanoušky?
Zajímavější jména byla možná v jejich loňské sestavě, jmenovitě Nando de Colo  nebo Victor Claver, kteří oba po sezoně zamířili do NBA. To ovšem nijak nezmenšuje kvalitu letošního hráčského kádru. Určitě budou Nymburk zlobit Gelabale nebo Kelati a na ty stojí zato se přijít podívat. Možná lépe by se hodila pozvánka na celý tým Valencie, jsou opravdu dobří.

Jakou šanci má Nymburk, aby Valencii porazil?
Kdyby se mě někdo zeptal před týdnem, jakou má Nymburk šanci vyhrát v Bilbau, tak bych svým bývalým spoluhráčům moc nevěřil. Nymburk ale dokazuje, že když vše sedne, jak má, je schopen porazit v podstatě kohokoliv. Valencie je těžký soupeř, ale šance je tu vždycky a věřím, že to bude moc zajímavý zápas.

Proč jsou španělské týmy tak dobré? Je to financemi, konkurencí, trenéry, podporou fanoušků?
Vlastně vším, co bylo zmíněno. I když v poslední době jsou na tom s penězi v Rusku nebo Turecku lépe. Basket tady má ohromnou tradici a všude chodí na ligu velmi slušné návštěvy. Trenéři tady jsou jedni z nejlepších, například trenér Bilbaa nedávno převzal ruskou reprezentaci a hráči tu jsou taky jedni z nejlepších v Evropě, takže zkrátka od všeho trochu.

Mluvilo se ve Španělsku o nymburském vítězství proti Bilbau, nebo to nikdo ani nezaznamenal?
Bavil jsem se o tom s našimi trenéry, kteří to zaznamenali. Je ale pravda, že tady je mnohem větším tématem spíše domácí liga a evropské poháry jdou často trošku stranou. Mohli jsme si to ověřit v minulých letech kolikrát s Nymburkem, když na nás například v Seville přišla hodně podprůměrná návštěva.
Na závěr přeji klukům hodně štěstí nejen ve středu, ale i v celém dalším působení ve skupině LAST 16 Eurocupu.

Ronen Ginzburg před utkáním s Valencií

„Valencie patří do Top 3 španělských týmů, o kvalitě týmu není třeba nijak pochybovat. Mají v kádru vynikající hráče, je to agresivní tým, tak jak je typické pro španělský basketbal. Myslím, že se nás budou a můžou trochu bát. V prvním zápase Last16 Eurocupu jsme ve venkovním zápase porazili Bilbao, což se rozhodně nepodaří každému. Jsme v nejlepších 16 týmech této soutěže, ne každý evropský tým na to má, to ukazuje naše kvality a v prvním zápase jsme ukázali, že jsem schopni hrát s každým. Mnoho týmů by teď chtělo být v naší situaci. Dostali jsme příležitost zahrát si s týmem jako je Valenci, ve středu si to musíme maximálně užít, zasloužíme si to."

TOMÁŠ LAŠ