Ve finálovém střetnutí porazili nymburští borci Pardubice po dramatické bitvě 87:83. „Asi jsme si to mohli udělat jednodušší. Za stavu 67:51 to vypadlo, že máme utkání pod kontrolou. Teď bezprostředně po zápase nemohu analyzovat, co se přesně stalo. Hráli jsme staticky v útoku, Pardubice hrály dobře, trefovaly těžké střely a vrátily se zpátky do zápasu. I když bylo finále vyrovnanější než jiné zápasy, myslím, že jsme vzhledem k průběhu celého Final 8 vyhráli zaslouženě," řekl nymburský basketbalista Jiří Welsch.

Myslíte, že v závěru finálového zápasu jste byl nejvíce unavený, když porovnáte  všechny zápasy, které jste za Nymburk odehrál?
Těžko dokážu přesně porovnat. Pravdou je, že ve druhém poločase jsem chvílemi sbíral síly. Bránil jsem Coreyho Muirheada, který je asi nejatletičtějším hráčem Pardubic, a to mě stálo hodně sil v obraně, které mi pak chyběly v útoku.

Přemýšlel jste, že byste požádal o střídání?
Já vím, že by si měli hráči při slabších chvilkách o střídání říct, ale když jsi v tom zápase zatažený a vzhledem k tomu, jak probíhal, jsem nechtěl slézat ze hřiště. Prostě ani mě to nenapadlo.

Kdy jste se cítil nejhůře v průběhu finále? Když Pardubice vyrovnaly nebo když se k vám jejich vlak rychle přibližoval?
Když se Pardubice začaly dotahovat, bylo to něco, co jsme nečekali i kvůli tomu, jak se zápas do poloviny třetí čtvrtiny vyvíjel. Nejtěžší moment byl asi za vyrovnaného stavu, kdy jsme v útoku nedali a oni by šli při proměněném útoku do vedení. To byl asi nejtěžší moment zápasu.

A úleva přišla, když nedal Žabas tu první šestku?
To ne. Tam bylo jasné, že druhá bude nahozená. Úleva přišla, až když Pomikálek doskočil tu poslední střelu a měli jsme míč pod kontrolou.

Jak vnímáte Český pohár, který možná nemá takový zvuk jako jinde v Evropě?
Je to jedna z trofejí, o kterou se tady hraje. Hrajeme sice ve čtyřech soutěžích, když do toho počítáme Český pohár a chceme ve všech soutěžích dojít co nejdál. Na české basketbalové scéně chceme jako klub dominovat a k tomu patří i vítězství v Českém poháru.

Jak jste vnímal fanoušky v liberecké hale?
Jsem rád, že jich přišlo přeci jen o trochu více. Při semifinále s Ostravou jsem byl trochu překvapený, protože diváků bylo opravdu poskrovnu. Atmosféra byla dobrá i díky dvěma fanklubům, které sem přijely. Chtěl bych poděkovat především našim fanouškům. Vzhledem k vývoji zápasu byla v klíčových momentech jejich podpora důležitá.

Jaká byla pro vás obnovená premiéra v Českém poháru?
První dva dny byly poměrně jednoznačné, v poločase byly zápasy rozhodnuté. Finálové utkání získalo na zajímavosti. Pardubice nám vzdorovaly. Pro mě osobně je to po více než deseti letech první vyhraná česká trofej.

Tomáš Laš